ФИА обмисля да се върне към традиционната схема с 14 постоянни състезания в рамките на сезона и да изостави ротационния принцип, който влезе в сила през тази година.
От много време насам ФИА обмисляше възможността да въведе ротационния принцип в Световния рали шампионат при изготвянето на календара, за да намали броя на състезанията в рамките на един сезон, но същевременно да увеличи географията на спорта (24 държави, по 12 на година, които си разменят домакинството през сезон).
Тази година това стана факт и класически стартове като рали „Монте Карло”, „Корсика” и „Швеция” отпаднаха от календара за сметка на включването на нови дестинации като Полша, Ирландия и завръщането на Австралия и Кипър във WRC. Благодарение на тази схема България попадна в графика на световния шампионат за сезон 2010.
Дали обаче ФИА няма преждевременно да се откаже от ротационния принцип. Тази сряда в Париж федерацията е преразгледала позицията си и е обсъждала възможността да се върне към схемата с 14 старта на сезон, които не се сменят през годините. Причината е, че Русия и Индонезия имат проблеми с организацията на състезанията си, което може да наложи драстични промени в графика за сезон 2010.
При положение, че ФИА отново се спре върху класическата схема с 14 постоянни старта, първото състезание което ще изхвърчи от календара (след Русия и Индонезия), е рали „България”. Неведнъж тим-шефовете на Ford и Citroen Марк Дийнс и Оливие Кеснел са се изказвали скептично относно авантюрата, която Световният рали шампионат поема с родината ни. Двете марки нямат търговски интерес в България, логично е и да не са съгласни с това най-титулуваното ни състезание да е част от WRC.
Единственото, на което можем да се надяваме сега, е г-н Макс Мозли отново да се кандидатира за президент на ФИА и отново да има нужда от подкрепата на своя приятел Георги Янакиев.