2. Моторни спортове
  3. Шавие Симеон спечели първата си победа в Moto2

Шавие Симеон спечели първата си победа в Moto2

Белгийският пилот на "Федерал ойл Грезини" завърши надпреварата с време 41:09.295

Шавие Симеон спечели първа победа в кариерата си в клас Moto2 от световния шампионат по мотоциклетизъм на писта, след като изпревари Йоан Зарко и Алекс Ринс в Гран при на Германия. Белгийският пилот на "Федерал ойл Грезини" с Калекс завърши надпреварата с време 41:09.295, оставяйки на 8 стотни зад себе си лидера в класирането Зарко.

Шавие Симеон стартира от трета позиция състезанието на "Захсенринг", но още в първия завой победи Йоан Зарко, който в събота следобед спечели за трети пореден път квалификациите. Франко Морбидели от "Италтранс рейсинг" излезе на първа позиция в първия завой на трасето, но той беше бързо изпреварен от лидера в генералното класиране и в крайна сметка Зарко поведе в състезанието.

До края на 29-те обиколки на 3.671-километровото трасе обаче имаше много време. Решетката отключи интересни сблъсъци, а предвидената средна смес на задната гума на Зарко му помогна за изпреварването срещу Морбидели, заложил на меката съставка. Пилотът на "Италтранс рейсинг" се противопоставяше на Зарко в началото на състезанието, но износването на гумата уби неговото темпо и в крайна сметка Морбидели беше изпреварен от Симеон в деветата обиколка. Белгиецът използва инерцията си и настигна Зарко в самия край на състезанието, за да го изпревари четири обиколки преди карирания флаг.

Симеон удържа успешно атаките на Зарко и спечели трудно победата, която беше отбелязана с бурни празненства в отбора на "Федерал ойл Грезини". Това беше и първата белгийска победа с победа в Moto2 от 1983 година насам. След подиума Симеон каза: "Направих добро състезание и поддържах отлична скорост. Чувствах се уверен, защото самият мотор се държи прекрасно през целия уикенд. Почвал съм много пъти от първи ред, но така и не се възползвах, така и не успях да се кача на най-високото стъпало на подиума. Този път обаче си казах: 'Окей, правя го и това е'", каза белгиецът след триумфа в Германия.

Второто място беше добре посрещнато от Зарко, който увеличи на 65 точки преднината си срещу испанеца Тито Рабат на върха в генералното класиране. Пилотът на "Естрея Галисия" нямаше късмет днес. Той караше на трето място в първата обиколка, но в завой номер 13, последен на "Захсенринг", беше избутан от Морбидели и състезанието за него приключи твърде рано. Трети в генералното класиране при 71 точки пасив от лидера е британецът Сам Лоус, който беше пети в Германия.

Драма в последната обиколка: Бастианини спечели в Мизано