2. Моторни спортове
  3. Трета победа за Дунев в "King of Europe"

Трета победа за Дунев в "King of Europe"

Българинът се е устремил към короната "Цар на дрифта" в първият си пълен сезон в шампионата

В рамките на две седмици Тодор Дунев спечели и двата поредни кръга на европейския дрифт шампионат "King of Europe". Първо в Андора, след това и в Унгария българският пилот даде непосилно за конкурентите си темпо. След проблемите с автомобила на тренировките в Андора единствено бързата намеса на Бончо Дунев, който пред смаяните погледи на конкурентите възстанови на място шайбата на коляновия вал, и си заслужи прякора "човека със златните ръце", върна Тодор в борбата. След това последва второ място в квалификациите и безапелационна победа в състезанието, по пътя към която Дунев отстрани един по един всички именити съперници, като отново демонстрира безкомпромисни изпреварвания, нещо което се вижда изключително рядко дори и в Япония.

Далеч по-спокойна в технически аспект беше втората поредна победа на Тодор. В Унгария, на пистата Мария Покс българският пилот отново се класира на второ място в квалификацията оставяйки зад себе си над 50 дрифтъри от цяла Европа, като единствено основният му конкурент за титлата Норберт Ковачик отново беше "подпрян" от съдиите и беше класиран първи, с което му се присъждат и 20 бонус точки. С оглед на безкомпромисното представяне на Тодор в състезанията, единствения начин за "подпомагане" на близки до организатора състезатели остана да бъдат класирани начело в квалификациите, така Ковачик има четири победи в предварителното отсяване от четири старта и с натрупаните бонуси продължава да е втори в генералното класиране. В директните двубои Дунев постави своеобразен рекорд, като записа в актива си две поредни изпреварвания срещу представителя на Унгария - Петер Секерез на полуфинала и срещу сръбския шампион Боян Курбалия на финала.
На полуфинала унгарският пилот се опита да блокира изпреварващият го от вътрешната страна Дунев с рязко изправяне на траекторията, от което последва удар между двамата, видеозаписи от който бяха разгледани от съдиите. Победата единодушно беше присъдена на Тодор и той продължи към финала. Там Дунев направо отказа сръбския шампион, с който извън трасето са добри приятели след като го изпревари от външната страна на дългия завой. Публиката изригна след спиращото дъха изпреварване, а някои си спомниха как през миналата година българинът не беше допуснат да премине отвъд 1/8 финалите на същото трасе за да не обърка сметките на тогавашните лидери в шампионата с подобни сърцати изпълнения.
С три победи от четири кръга Тодор Дунев е едноличен лидер в шампионата с 460 точки следван от Норберт Ковачик с 410 и миналогодишния шампион Адам Керени с 370.

До края на шампионата остават още 3 кръга в Словакия, Гърция и Крит. В момента в халетата на "Дунев мотор спорт" тече трескава подготовка за следващото състезание, което ще се проведе в края на седмицата на трасето в град Пресов-Словакия.

Българската публика ще може да види за първи път през годината Тодор Дунев в действие, макар и само като демонстрация, по време на първия кръг от българския дрифт шампионат, който ще се проведе в Хасково на 14 и 15 август. За участие в състезанието са поканени всички български дрифтъри, както и някои от учасниците в "King of Europe".