Една от съкровените мечти на почитателите на автомобилни спортове в България е на път да стане реалност и привържениците на високите технологии и не по-малко високите технологии ще могат да наблюдават на живо майсторските изпълнения на феноменалния Себастиян Льоб, летящия финландец Мико Хирвонен, братята Солберг, Яри Мати Латвала в клас WRC и водещите български състезателни екипи в клас Super 2000. След грандиозните скандали и поставеното под въпрос бъдеще на Формула 1 решенията на Световния съвет за автомобилни спортове към ФИА относно регламента и по-специално календара на Световния рали шампионат за 2010 г. останаха на заден план.
Рали България премина предпоследното препятствие пред включването на страната ни в календара на едни от най-популярните състезателни шампионати в цял свят. На 24 юни Съветът на ФИА одобри календара на WRC за следващата година в центъра, на който бе поставено и родното Рали България (11 юли – етап номер 7). Страната ни бе приета в проекта за следващата година като част от изменения състезателен план на ФИА, изграден на базата ротационния принцип и състоящ се от 13 етапа. Рали България обаче бе единственото в списъка, което ще трябва да изчака окончателното решение на Съвета. То ще дойде след доклада на официалния наблюдател на Федерацията, който ще бъде изготвен в рамките на тазгодишното юбилейно издание ще се състои от 17 – 19 юли.
Пред страната ни стои единствено това условие, чието изпълнение зависи единствено от успешната подготовка и провеждане на 12-те състезателни етапа в околностите на столицата и Самоков. ФИА не е предвидила резервен вариант за смяна в последния момент, което към този момент може да има двуостър характер. От една страна положителният поглед на ФИА е обнадеждаващ за бъдещето на самото рали, но в същото време това може да значи, че WRC шампионатът ще се задоволи с 12 етапа през следващата година. По предварителни данни подготовката и провеждането на етап от Световния шампионат в България ще струва около 60 милиона евро, голяма част от които ще бъдат осигурени от световната централа ФИА, останалите ще бъдат набавяни за сметка на организатори, спонсори, медийни партньори и по всяка вероятност държавни институции като Държавната агенция за младежта и спорта, която спомогна за една от първите крачки на инциативата WRC Рали България с внасянето на встъпителната вноска за кандидатстване на стойност 110 хиляди евро.
Ето и пълният календар на WRC за 2010 г.:
14 Февруари – Швеция;
7 Март – Мексико;
4 Април – Йордания;
18 април – Турция;
9 Май – Нова Зеландия;
30 Май – Португалия;
11 Юли – България;
1 Август – Финландия;
22 Август – Германия;
12 Септември – Япония;
3 Октомври – Франция;
24 Октомври – Испания;
14 Ноември – Великобритания;
По време на заседанието бяха взети още две решения от значителна важност за бъдещето развитие на спорта.
От 2013 г. ще започне инкорпорирането на 1,6-литрови турбодвигатели като част от плановете на ФИА за „по-икономично съобразен и екологичен спорт”. Ръководителите на два от водещите отбори Малкълм Уилсън от Форд и Оливие Кеснел се изказаха ласкаво за идеята. И двамата бяха на мнение, че намалената кубатура няма да повлияе продуктивността, скоростта и атрактивността на състезанията. Кеснел бе повече от изчерпателен в това отношение:
„Спомнете си 1500-кубиковите турбодвигатели във Формула 1 - повечето от тях генерираха над 1400! к.с. Ние можем да постигнем същите резултати”.
Дали това е възможно и по-скоро рентабилна идея ще си проличи с времето. От ФИА обаче са помислили и по тази точка от техническия регламент. Това ще бъде осъществено чрез добре познатите турбо рестриктори. Размерът на въпросния елемент, който бе въведен през 1992 г. намалява с напредването на технологиите и въвеждането на различни състезателни класове.
През 2013 диаметърът на рестрикторите за 1,6-литровите двигатели ще бъде 33 мм, в сравнение с 38 милиметровите от началото на 90-те години. Тяхното действие се изразява в ограничаване потока на въздуха, което при турбодвигателя на свой ред се изразява в намалена мощност и нарастващ турбо лаг.
През 2013 диаметърът на рестрикторите за 1,6-литровите двигатели ще бъде 33 мм, в сравнение с 38 милиметровите от началото на 90-те години. Тяхното действие се изразява в ограничаване потока на въздуха, което при турбодвигателя на свой ред се изразява в намалена мощност и нарастващ турбо лаг.
Друго важно решение, което касае в частност и водещите български пилоти, състезаващи се в Европейския рали шампионат ще бъде въвеждането на „WRC Купа” за автомобили в клас S2000. Условията заложени в регламента за този шампионат са в голяма степен приемливи за все още голямата финансова зависимост на нашите състезатели. За да бъде допуснат до участие даден екипаж ще трябва да заяви участие в не по-малко от седем етапа (в това число и един извън Европа).
Част от другите решения регулираха организирането на рали състезания със смесени настилки. Възможността за организиране на двудневни, три и четиридневни етапи, което ще означава и ново предизвикателство за рали инженерите и издръжливостта на двигателите, които изграждат те.