2. - Национален отбор
  3. "Лъвчетата" до 19 години се класираха за елитния квалификационен кръг за Евро 2014

Тимът на Александър Димитров постигна точката, която му трябваше, срещу Албания

Юношеският национален отбор на България до 19-годишна възраст се класира за елитния квалификационен кръг за Евро 2014 след равенство 1:1 с Албания в последния си мач от група 6 на квалификационния кръг. Двубоят се проведе в Ловеч, като преди него бе ясно, че точка ни праща напред. Нашите я постигнаха, след като Реян Даскалов откри за младите „лъвчета” в 61-ата минута, а Пренди изравни в 75-ата. Тимът, воден от Александър Димитров, завършва на второ място в групата с равни точки с Гърция, който изравни за 3:3 срещу Словакия в последните секунди. И двата отбора са с по 5, като южните ни съседи имат гол повече. Първите два отбора се класират напред, плюс най-добрия трети от 13-те групи. Преди това юношеският тим победи Словакия с 2:1 и завърши наравно 1:1 с Гърция в Севлиево.

За момчетата, родени през 1995 и 1996 година, това е второ класиране за елитен кръг с треньор Александър Димитров. Те стигнаха до този етап и във възрастта до 17 години. Иначе във втора поредна квалификация националният тим до 19 г. прескача първия квалификационен кръг, след като преди 12 месеца и родените през 1994 г., сред които имаше и попълнения от набор’95, отидоха в следващата фаза.
В днешния двубой на „Градския“ стадион в Ловеч първият удар бе дело на Петър Витанов, който завърши комбинация между Радослав Цонев и Станислав Дрянов, но Тома Стракоша се намеси. В 14-та минута Георги Минчев стреля в аут, след като бе изведен на удобна позиция от Витанов.

В 24-та минута израелският арбитър Ейтан Шмулевиц подмина ситуация за дузпа в наша полза. Антонио Вутов отправи удар извън наказателното поле, а Ерион Ходжалари разпери ръцете си и спря отиващата към вратата топка. 6 минути преди почивката Александър Василев комбинира с Минчев, но той би в аут.

Малко след началото на второто полувреме Христофор Хубчев изби от голлинията след разбъркване в нашето наказателно поле. В 61-та минута Петър Витанов отне топката в центъра на терена, напредна и пусна успоредно на Георги Mинчев. Нападателят направи няколко крачки и точно преди да нанесе удар, сви топката към останалия на чиста позиция Реян Даскалов. Халфът на Литекс не сбърка на празна врата, за да вкара втория си гол в тези квалификации.

В 68-та минута Владислав Мисяк намери Минчев в наказателното поле, но защитник изби в корнер. 16 минути преди края коравите албанци изравниха. Ардит Пренди се възползва от грешка в нашата отбрана и сам срещу Александър Любенов не сбърка.

Ситуацията за нашия тим стана още по-тежка, когато в 83-та минута съдията Шмулевиц  показа втори жълт картон на Мики Орачев за игра рамо в рамо с Енис Гавазай. Въпреки че доиграха срещата с 10 човека, „лъвовете“ не само, че не допуснаха нови опасности, а и стигнаха до хубав шут на капитана Дрянов.

Жребият за елитния кръг ще се телги на 28 ноември. Със сигурност първия мач от следващите квалификации ще бъде пропуснати заради наказания от Мики Орачев и Антонио Вутов, който днес получи втория си жълт картон в пресявките.

„Горд съм от свършеното от моя екип и от футболистите, които доказаха с работата и поведението си, че вече са истински мъже. През целия период на подготовка от май досега ни съпътстваха много трудности, но от 2009 година, откакто съм треньор на този отбор, той се каляваше с трудности. Искрени благодарносит към клубовете и техните треньори, надявам се на бъдеща още по-добра работа помежду ни. Чакаме жребия с нетърпение, защото неведенъж съм казвал, че нашите амбиции са класиране на европейско първенство и, Дай Боже, титла!“, каза треньорът Александър Димитров.