2. - Национален отбор
  3. Напрегнато 1:1 с Ирландия след 45 минути игра

Напрегнато 1:1 с Ирландия след 45 минути игра

Отборите на България и Ирландия се оттеглиха на почивка при резултат 1:1 в ключовата световна квалификация между двата отбора от група 8 на зона Европа. Гостите от Острова поведоха в резултата с гол на Дън с глава, но Димитър Телкийски възстанови равенството, след грешка в отбраната на гостите. Като цяло България играе по-добре и има повече положения. Бербатов, Телкийски и Живко Миланов са най-активни в редиците на „лъвовете”.

Срещата започна равностойно и двата отбора си размениха по една, две опасни атаки в началните минути на мача. Димитър Бербатов, който играеше изтеглен зад острието Валери Божинов, бе най-деен в редиците на България и почти всяка атака минаваше през него. Бербо буквално влачеше бранителите на Ирландия на гърба си и разпределяше всяка топка.

Първата по-сериозна опасност обаче се откри пред състава на гостите още в 7-ата минута. Кейлъб Фолан засече центриране на Хънт, но стреля твърде слабо и ударът му не затрудни Иванков. Малко по-късно пък удар на Роби Кийн отблизо премина над българската врата. Едва в 19-ата минута нашите успяха да отправят първия си удар. Живко Миланов центрира на главата на Бербатов, но ударът на българския капитан премина на сантиметри над вратата, пазена от Шей Гивън.

Стигна се до 25-ата минута, когато Ирландия успя да поведе в резултата. Ричард Дън се извиси над всички в наказателното поле на България и с глава остави безпомощен Иванков – 0:1. България обаче не се отказа и веднага тръгна да търси изравняването. Първо Мартин Петров пропусна от добра позиция, а в 32-ата минута голът за нашите вече бе факт. Томашич изчисти силно напред една топка, бранителите на Ирландия не се намесиха добре и оставиха връхлитащия Телкийски сам срещу Гивън. Мечо чукна технично топката под плонжа на Гивън за 1:1 и взриви препълнените трибуни на стадион „Васил Левски”.

До края на полувремето България наложи тотален натиск и можеше да стигне до втори гол, но първо Дън изчисти от голлинията, а малко по-късно Леджър изби топката пред погледа на Божинов, който вече се бе засилил да скъса мрежата на Шей Гивън. В последните секунди на полувремето пък удар от воле на Кишишев бе спасен от стража на гостите.