2. - Национален отбор
  3. Празните трибуни и снегът не стреснаха българите, разпиляхме Малта с 6:0 (ВИДЕО+СНИМКИ)

Сашо Тонев наниза хеттрик, Данчо Минев получи картон и е аут за визитата на Дания

Българският национален отбор записа втори успех в група „В” от световните квалификации в зона Европа, след като разпиля с 6:0 опашкаря Малта пред празните трибуни на силно заснежения стадион „Васил Левски”.

Така нашите останаха непобедени от своя съперник, когото победиха за пети пореден път в София.

Селекционерът на „лъвовете” Любослав Пенев заложи на тризъбец в атака, като по двата фланга действаха Ивелин Попов и Александър Тонев, а атаката ни поведе капитанът на българския шампион Лудогорец Емил Гъргоров.

ФОТОГАЛЕРИЯ ОТ МАЧА ВИЖТЕ ТУК!

В първите пет минути двата тима се опитваха да се приспособят към трудния за игра терен, но веднага след тях нашите нанесоха своя удар.

В шестата минута Емил Гъргоров опита триково да пропусне топката към включилия се в атаката Георги Илиев, но след рикошет кълбото отново попадна у него, а Бадема мигновено видя свободния в дясно от наказателното поле Александър Тонев и му подаде. Крилото на Лех (Познан) не се нуждаеше от втора покана, навлезе в пеналта и с мощен шут по диагонала с десния крак вкара първия си гол за националния отбор на България и откри резултата - 1:0.

Малко след това „лъвовете” направиха нова добра атака, но Гъргоров бе изпреварен, а в 10-ата минута отново той се засуети в наказателното поле и бе блокиран. Шест по-късно Тонев проби добре по фланга и пусна топката успоредно на голлинията, но нито Ивелин Попов, нито Георги Миланов не успяха да я засекат във вратата.

Последваха спокойни минути и следващата добра атака на нашите дойде в 29-ата минута, когато Попов и Георги Миланов комбинираха по левия фланг на атаката и освободиха място за удар на Георги Илиев, който бе избит с мъка в корнер от бранител на гостите.

До 32-ата минута българският страж Николай Михайлов не докосна нито веднъж топката, като стори това след опит за центриране отдясно, което обаче по никакъв начин не застрашаваше вратата му. Отговорът на „лъвовете” не закъсня и те създадоха поредната добра възможност за гол, ала отново нямаше кой да засече прострелното центриране отдясно, което този път бе отправено от Георги Илиев.

Второто попадение в срещата падна в 38-ата минута, когато отново Тонев получи пас по десния фланг, преодоля двама защитници и стреля силно от границата на наказателното поле, този път с левия крак, а вратарят на гостите се намеси неубедително и пропусна топката в мрежата си за втори път – 2:0. Малко по-късно Сашо Тонев можеше да оформи и своя хеттрик, но се размина с топката във вратарското поле и така българите се оттеглиха на почивка с напълно заслужена преднина от две попадения.

Веднага след паузата нашите успяха да предрешат крайния изход на срещата с трети гол, след като в 47-ата минута Георги Миланов бе изведен по левия фланг и намери отлично Ивелин Попов, а българският капитан не сгреши и от близка дистанция направи резултата класически.

Той се запази такъв само осем минути, тъй като в 55-ата централният бранител на гостите Люк Демек сгреши и подари топката на Гаджев. Халфът на Левски не прояви егоизъм и подаде на Емил Гъргоров, а Бадема падайки успя от точката на дузпата да прати топката първо в страничната греда, а после и в мрежата за 4:0.

Веднага след това Валери Божинов замени Гъргоров, ала в 62-ата минута Йордан Минев получи безсмислен жълт картон и така отпадна от сметките за гостуването на Дания във вторник вечер. Веднага след това той също бе сменен и дебют с националната фланелка записа халф-бекът на Славия Радослав Димитров. Само пет минутки след втората рокада нашите вкараха и пето попадение, което отново бе дело на Сашо Тонев.

Юношата на ЦСКА оформи своя хеттрик с удар от над 20 метра в долния ъгъл на вратаря и в 68-ата минута направи 5:0. Шестото попадение падна десет минути по-късно, когато защитата на Малта не се справи с едно центриране от корнер, а Бодуров успя да стреля от аут-линията, след което топката стигна до главата на Иван Иванов и той я прати в мрежата – 6:0.

Така България се поздрави с изразителна победа и остана само на точка зад лидера в потока Италия, който е с 10 в своя актив, но има и мач по-малко, като във вторник гостува на Малта. Същата нощ пък ние ще излезем срещу Дания в ключов двубой по пътя ни към световното първенство в Бразилия през 2014 година.