2. - Национален отбор
  3. Рулетката на дузпите остави младежите ни извън финала на турнир "Валери Лобановски"(ВИДЕО)

Израел надви националите ни при наказателните удари след 1:1 в редовното време

Младежкият тим на България отстъпи на Израел след изпълнение на дузпи и ще спори за третото място на приятелския турнир „Валери Лобановски“ в Киев. В редовното време двата тима завършиха 1:1, но съперникът показа по-здрави нерви при изпълненията от бялата точка (5:6).

Първото полувреме протече равностойно, като опасните ситуации пред двамата вратари бяха рядкост. Първата сериозна възможност за гол се откри пред Израел в 15-тата минута, когато Даниел Наумов акробатично изби в корнер далечен изстрел, а след изпълнението на ъгловия удар се получи разбъркване пред нашата врата и се наложи Петко Христо да изчисти пред голлинията. Българите отговориха с две опасни атаки, при първата от които Илия Юруков стреля от границата на наказателното поле, но ударът му рикошира в крак на съперника и излезе в корнер.

В 20-ата минута отново Юруков центрира остро от фаул и топката влетя в мрежата под плонжа на вратаря Цур, като останаха съмнения, че Кун Теменужков последен е играл с кълбото. Попадението все пак бе записано на сметката на полузащитника на Левски. В 36-тата минута изстрел на Юруков от дистанция мина встрани от вратата, а в самия край на полувремето Светослав Ковачев нахлу в наказателното поле и падна след съприкосновение с бранител на Израел, но украинският рефер Новохатний прецени, че българският футболист е симулирал и му показа жълт картон.

През втората част съперникът установи териториален натиск, но тимът на Александър Димитров се защитаваше умело и опитваше да се възползва от всяка възможност за контраатака. В 59-тата минута Наумов спаси опасен изстрел от фаул, а в 64-тата нападателят на Болоня Калоян Кръстев не успя да намери очертанията от изгодна позиция. Влезлият като смяна Здравко Димитров също пробва мерника си от фаул в 79-тата минута, за да дойде 86-тата, когато съдията отсъди изключително спорна дузпа за Израел, реализирана от Арад за крайното 1:1.

При наказателните удари за определяне на крайния победител Кръстев, Чандъров, Петков, Андреа Христов и Димитров последователно поразиха целта, но последният изстрел на Боруков срещна напречната греда и така Израел се класира за финалния двубой в турнира. След два дни България ще се изправи срещу загубилия в другия полуфинал между Украйна и Кипър в спор за третото място.

Съставът на България: 1. Даниел Наумов, 3. Ертан Томбак, 15. Петко Христов (46 – 22. Алекс Петков), 2. Андреа Христов, 6. Валентин Антов, 21. Лъчезар Котев (65 – 8. Иван Тилев), 17. Илия Юруков (89 – 20. Асен Чандъров), 14. Ангел Лясков (46 – 7. Ивайло Найденов), 10. Светослав Ковачев (46 – 13. Здравко Димитров), 18. Кун Теменужков (73 – 16. Преслав Боруков), 9. Калоян Кръстев.