Пот Лимит Омаха е страхотна игра. Една от причините е, че вариациите са много по-близки от тези в холдема и доста често е трудно да се прецени дали да се чекне или да се заложи в различни ситуации. Дали опонентът ви ще плати с по-лошата ръка? Дали ще чек-рейзне, карайки ви да си хвърлите ръката? Преди се правеше продължаващ залог (c-bet) с доста стегнати ръце, но в наши дни, с оглед на агресивните игри, c-bet-а вече не респектира. Как тогава да нагласите играта си?
Стратегия на Залагане
Много често в игрите на живо ще чувате „Трябва да заложа, за да видя къде съм в ръката”. Тази практика е известна като залагане за информация и се прави с маргинални ръце. Ако противника ви плати или рейзне значи сте бити. Проблема е че тези залози са скъпи и рядко си струват цената за информацията, която купуват. Колкото повече информация имате, толкова по-добри решения ще правите, но крайната ви цел е печалбата, а информацията е само инструмент за постигането на тази цел.
Ако някой няма да плати с по-лошата ръка или да хвърли по-добрата, тогава залагането е лошо. Трябва най-малко да чекнете, това е стандартната линия на мислене на добрия покер играч. В някой ситуации по-лошите ръце ще плащат, по-силните ще фолдват. Това се случва предимно на бордове със дроуове. Например с едва среден чифт на A 8 5
Защита
В позиция с A 8 рейзвате префлоп и получавате един кол от блинда. На флопа идват J 6 3 и противникът ви чекне. На този флоп няма как да ви сложи на сет и знае че може да имате множество дроуове така че никога не би хвърлил по-добри готови ръце и вероятно би рейзнал някой от тях. Поради факта че има много дроуове на които бихте искали да влезнете all-in не би чек рейзнал с блъф, но ще плати или рейзне с добрите си дроуове. Равносметката е че това изглежда като чек, с опция да вземете ръката на шоудаун. Въпреки това той е почти сигурен чек-фолд единия си чифт без дроу, които са доста малко. Ако има J-10-9-8 не може да ви плати, но все пак ръката има 11 аута срещу вас. Отказвайки му безплатна карта е добър резултат. Това се нарича „капитализиране на мъртвите пари”.
По този начин защитавате ръката си от блъф. Ако чекнете той ще знае, че нямате добра ръка и ще фолднете на търна след като той бетне. Ако заложите ще спрете опита му да блъфира.
Полу-блъфиране
Ако флопнете силен дроу трябва да заложите. Ако получите чек-рейз, вие все още може да платите или ре-рейзнете. Докато чекването казва на опонента ви че нямате ръка в точния момент и той може да не ви изплати, когато запълните дроуа си. Той може да хвърли по-слаба готова ръка или да плати с по-лош дроу. Вие искате да спечелите тук и сега, но също и да съберете пари в пота, така че като уцелите да спечелите повече пари.
Предизвикване
Срещу агресивни играчи, полезна тактика е да заложите за предизвикване. Той знае че сте агресивни и c-bet-вате се голям рейндж. Така той няма нужда от добър дроу да ви чек-рейзне. Той ще направи това с нищо не само като блъф, но и да ограничи вашият c-bet. Вие сте една крачка пред него и може да се бутнете или само да платите според дълбочината на стаковете и силата на ръката, която имате.
Срещу този тип опоненти, които приемат всяко действие като знак на слабост може да чеквате за предизвикване. Трябва да правите това със слаби ръце с които искате да стигнете до шоудаун.