2. - Шампионска лига
  3. Порто обърна Апоел с 2:1 в дъждовната вечер над „Драгао”

Порто обърна Апоел с 2:1 в дъждовната вечер над „Драгао”

Домакините трябваше да обръщат мача, след като губеха с 0:1, но взеха трите точки и почти си осигуриха класиране за следващата фаза

Порто обърна Апоел с 2:1 в пороя, който се изсипа над „Драгао” и се установи стабилно на второто място в група „D” на Шампионската лига.

Домакините трябваше да обръщат мача, след като губеха с 0:1 след ранен гол на гостите, но съумяха да постигнат целта си и това ги отдалечи на пет точки от преследвачите за излизане от групата.

Мачът започна лошо за Порто. Макар че бяха със страхотни проблеми в защита, гостите се държаха добре през първите минути на мача. Точно Апоел бе отборът, който поведе в началото на двубоя.

При една контраатака Михаил Христомосос центрира ниско отляво към Хараламбидис, той се размина с топката и веднага след след Алваро Перейра си заби топката във вратата, докато Елтон бе паднал в другия ъгъл.

След попадението Порто натисна своя съперник, търсейки изравняване. Само десет минути по-късно таранът на домакините Хълк наказа защитата на Апоел. След груба грешка на защитата на гостите малко преди центъра на терена, Фалкао отне топката, проби отдясно и подаде към своя партньор в атаката, който направи 1:1 от десетина метра с нисък удар.

Още с началото на втората част Порто поведе. Асистент реферът показа, че има игра с ръка след центриране в наказателното поле на защитник на Апоел. Наказателният удар бе доста спорен, но решението вече бе взето и Хълк без проблеми вкара втория си гол с нисък удар в десния ъгъл.

След попадението Порто на няколко пъти създаде интересни ситуации, но Хиотис всеки път показваше класа. Най-големият пропуск за домакините до края на мача бе в 55-ата минута, когато Хълк подаде успореден пас към Фалкао, който пропусна да направи резултата класически от два метра.

В 74-ата минута обаче Марио Гонсалес от домакините бе изгонен за удар без топка и остави съотборниците си с 10 човека.

Веднага след това тренрорът на гостите Иван Йованович направи две смени и Апоел започна да атакува стремително. След няколко момента на напрежение обаче Порто опази преднината си и вече има шест точки от три мача в групата.

Апоел пък остана с една, а единствената утеха е, че поправи една бележка в историята, която гласеше, че последният път, когато отборът е пътувал за Португалия през 1963 г., губи с 1:16 от Спортинг Хихон и поставя антирекорд в историята на европейския футбол.

Порто – Апоел 2:1
0:1 Перейра (21’-автогол)
1:1 Хълк (33’)
2:1 Хълк (48’)

Порто: Елтон, Бруно Алвеш, Раул Мейрелес (Сапунаро 90’), Фалкао (Фариас 87’), Кристиан Родригес (Гуарин 68’), Мариано Гонсалес, Хълк, Фусил, Роландо, Перейра, Фернандо;

Апоел: Хиотис, Грънчаров, Харалампидис, Косовски (Брешка 38’), Броерзе, Сатсиас (Папатанасиу 78’), Елиа, Пинто, Мораиш, Миросавлевич, Михаел (Александру 60’);

Жълти картони: Елтон (Порто); Грънчаров, Сатсиас, Брешка (Апоел);

Червени картони: Мариано Гонсалес (Ювентус);