2. - Шампионска лига
  3. Смел Лудогорец не издържа в Букурещ (ВИДЕО+СНИМКИ)

Смел Лудогорец не издържа в Букурещ (ВИДЕО+СНИМКИ)

Стяуа вкара единствения гол в 88-ата минута и се оттегли с чиста победа преди реванша след седмица, фантастичен Владо Стоянов лови дузпа

Лудогорец допусна гол две минути преди края в адската атмосфера в Букурещ, въпреки че се бори мъжки цял мач, дори след единственото попадение на Стяуа. Разградчани, които бяха равностойни на далеч по-именитите си съперници, бяха победени с 0:1, като през първата част на първия мач от плейофния кръг за влизане в Шампионската лига голмайсторът Александру Чипчиу изпусна дузпа, спасена от Владислав Стоянов, който в 88-ата минута капитулира.

Националният вратар спаси още едно чисто положение на Чипчиу преди почивката. След подновяването на играта Мишо Александров нацели греда, а удар с глава на Марселиньо от вратарското поле мина над напречната греда. Данчо Минев, който предизвика до голяма степен измислената дузпа за Стяуа, с фантастична намеса запази нулевото равенство до заключителните минути, когато падна голът на „стелистите”. В добавеното време Козмин Моци предотврати второ попадение за домакините.

В реванша, който е на 27 август в София на стадион „Васил Левски”, Лудогорец се нуждае от задължителна победа, по възможност чиста. Всеки гол на чужд терен на Стяуа усложнява задачата на разградчани.

На върха на атаката треньорът на Лудогорец Георги Дерменджиев започна с Юнес Хамза вместо с Роман Безяк, докато Шоко замени на пейката Кишада в последния момент. Стяуа беше без своя капитан Кристиан Танасе, който е с разтежение и пропусна първата среща в Букурещ.

Стяуа започна по-уверено и се настани трайно в половината на Лудогорец, но след това разградчани изнесоха играта по-напред и намалиха грешките при изнасянето.

Още във втората минута мощен удар на Чипчиу профуча над напречната греда. Българският шампион отвърна с удар с глава на Марселиньо, който обаче бе право в ръцете на вратаря. Това бе единственият опит на гостите в рамките на вратата за първите 45 минути.

Когато се виждаше, че Стяуа не може да пробие защитата на Лудогорец или стреляше неточно, потърси евтина дузпа и я получи. Това стана в 33-ата минута, когато Санмартеан се строполи след съприкосновение с Йордан Минев в наказателното поле. Реферът Феликс Брих от Германия не се поколеба да посочи бялата точка. Съдбата обаче не мислеше така и Владо Стоянов с чудесна проява извади удара на Чипчиу в долния десен ъгъл на националния пазач.

Лудогорец се държеше все по-уверено на терена, но се пропука в добавеното време на първата част, когато Чипчиу успя да навлезе в наказателното поле и да намери празно пространство през Терзиев. Владо Стоянов обаче отново бе на висота, като спаси диагоналния шут на нападателя, който ще пропусне реванша поради натрупани картони.

На почивката Георги Дерменджиев извади Христо Златински, като на неговото място пусна Фабио Ешпиньо.

Второто полувреме започна вихрено за Лудогорец. Мишо Александров нацели левия страничен стълб от воле при центриране отдясно на Мисиджан. После Хамза засече прострелно центриране на холандеца във вратарското поле, но резултатът бе само корнер.

Лудогорец продължи да се бори лъвски в дефанзивен план, а напред изглеждаше опасен. В 68-ата минута разградските „орли” създадоха може би най-чистото си положение до момента. След изпълнение на корнер вратарят на Стяуа увисна, докато до него добре пласираният Марселиньо стреля с глава, ала над вратата.

В края Стяуа усили натиска си. Чипчиу отново причини главоболия на Лудогорец. Той премина като на парад през Моци и излезе сам срещу вратаря Стоянов, макар и под ъгъл. Данчо Минев обаче го застигна и с отличен шпагат му измъкна топката.

Лудогорец не издържа на натиска и две минути преди края Стяуа стигна до гол. След центриране от дълбочина в наказателното поле, топката бе свалена с глава за Чипчиу, който от чиста позиция не остави шансове на Владо Стоянов този път. А Козмин Моци предотврати втори гол за „стелистите” с чудесен шпагат пред голлинията в добавеното време.

Така, Стяуа продължи да няма загуба от български отбор на свой терен и след петия такъв мач (4 победи и 1 равенство). А единственото поражение на румънския гранд у нас датира от сезон 1962/63, когато Стяуа губи с 1:5 от Ботев (Пловдив) в предварителния кръг на турнира КНК.