2. - Шампионска лига
  3. ВЪЛШЕБНАТА ПРИКАЗКА ПРОДЪЛЖАВА! Аякс надви и Тотнъм, докосва финала (СНИМКИ+ВИДЕО)

Холандската сензация в Шампионската лига покори и Лондон с 1:0

Сензацията в тазгодишното издание на Шампионската лига Аякс постигна нов знаменит успех и надви с 1:0 като гост Тотнъм в първи полуфинален сблъсък.

Холандците отново бяха безпогрешни и не позволиха на "шпорите" да застрашат сериозно вратата им за всичките деведесет минути.

Първият изстрел по посока на една от двете врати дойде след само 5 минути, когато Ван Де Беек стреля неточно, а само десет по-късно той успя да се реваншира по най-добрия начин.

Аякс разви атака отдясно, топката се озова пред дъгата на наказателното поле на Тотнъм, където Ван де Беек получи отличен остър пас на ръба на засадата и останал сам срещу Лорис, прати топката в мрежата.

В 24-та отново голмайсторът на холандците стреля, но този път Лорис спаси. Едва в 26-та минута дойде и първият изстрел по посока на Онана, но Йоренте не намери очертанията на вратата.

В 37-та минута централният защитник на Тотнъм Ян Вертонген се беше включил в наказателното поле на Аякс при пряк-свободен удар, но във въздушния двубой Онана удари сериозно холандеца с ръка и лекарският щаб се бори дълго време да овладее кървенето от носа му. Защитникът се върна на терена, но за много малко. Пет минути преди почивката той едва не загуби съзнание, като явно беше получил мозъчно сътресение и Сисоко влезе на негово място.

В самия край на полувремето Тоби Алдервейрелд стреля много опасно с глава след пряк-свободен удар, но топката кацна върху мрежата зад напречната греда.  Малко след това и Сисоко стреля мощно от над 25 метра, но неточно.

След почивката Тотнъм вдигна оборотите и Деле Али отправи опасен изстрел в 56-та минута. Малко след час игра и Лукас Моура стреля по диагонал, но не застраши Онана.

Аякс обаче успя да се възползва от изнесения напред Тотнъм и в 78-та минута холандците отново развиха светкавична контраатака, като топката мина през Тадич и стигна до Нерес, но ударът на крилото срещна страничната греда на Лорис. До края на срещата "шпорите" хвърлиха всички сили в атака, но гостуващата отбрана се справи с опасностите.

Така след само седмица на 8-ми май на "Йохан Кройф Арена" Аякс ще разчита на своите фенове да завърши задачата и да си осигури билетите за "Уанда Метрополитано". За английският тим надеждите за обрат ще се крепят на завръщащия се Хюн Мин Сон и най-вероятно - Хари Кейн.

Тотнъм - Аякс 0:1
0:1 Ван де Беек (15-та минута)

СТАРТОВИТЕ СЪСТАВИ:

ТОТНЪМ (3-4-2-1): Лорис; Алдервейрелд, Д. Санчес, Вертонген; Трипиър, Ериксен, Уаняма, Д. Роуз; Л. Моура, Д. Али; Ф. Йоренте
Старши треньор: М. Почетино

АЯКС (4-3-3): Онана; Вилтман, Де Лихт, Д. Блинд, Таляфико; Шьоне, Де Йонг, Ван де Беек; Зиеш, Тадич, Нерес
Старши треньор: Е. Тен Хаг

СЪДИЯ: Антонио Матеу Лаос
СТАДИОН: "Тотнъм Хотспър"