2. Световен футбол
  3. Буркина Фасо елиминира Габон от КАН след трилър с куп дузпи (ВИДЕО)

Буркина Фасо елиминира Габон от КАН след трилър с куп дузпи (ВИДЕО)

Нигерия или Тунис ще се изправят срещу тях на 1/4-финал

Буркина Фасо се класира за 1/4-финалите за Купата на африканските нации, след като победи Габон след изпълнение на дузпи. Редовното време на срещата завърши при резултат 1:1, като така се стигна до продължения. В тях обаче и двата тима не успяха да вкарат нов гол и победителят трябваше да бъде решен след изпълнение на наказателни удари.

Двата тима изпълниха общо 18 дузпи, като Буркина Фасо реализира 7 от тях, докато Габон - шест.

Мачът започна много добре за Буркина Фасо, след като още в 15-ата минута тимът получи право да изпълни дузпа. Сидни Обиса от Габон извърши грубо нарушение в пеналта на своя тим и съдията веднага посочи бялата точка. Ситуацията бе разгледана с ВАР, след което решението на рефера бе потвърдено. Зад топката застана Бертран Траоре, който стреля много силно, но точно в напречната греда.

В 28-ата минута Буркина Фасо поведе. Бернар Траоре стреля от далечно разстояние, вратарят на Габон не реагира добре и позволи топката да влети в мрецата му. Малко преди края на първата част габонците стигнаха до гол. Негов автор стана Аарон Боупенза. Ситуацията обаче бе разгледана с ВАР, след което попадението не бе зачетено заради засада.

След почивката темпото на терена спадна и двата тима рядко стигаха до нещо по-интересно пред вратата на съперника. В 67-ата минута Габон остана с човек по-малко на терена, след като Сидни Обиса си изкара втори жълт картон и бе пратен под душовете.

В първата минута на даденото от съдията добавено време Габон изравни, след като Адама Гира си отбеляза нелеп автогол. По този начин двубоят отиде в продължения. В тях Буркина Фасо бе по-агресивният тим, но така и не успя да преодолее стража на съперника и дузпи трябваше да решат крайния изход от мача.

При изпълението на наказателнити удари двата отбора бяха безгрешни до четвъртия. Тогава пропуски направиха Гуелор Канга за Габон и Саиду Симпоре за Буркина Фасо, който удари греда.

Двата тима си размениха по още три точни удара, когато Янис Н'Гакоуту пропусна осмата дузпа за Габон. Футболистът на Буркина Фасо Абдул Тапсоба пък върна услугата, след като би слабо и стражът на съперника улови.

При следващия наказателен удар Лойд Палун нацели напречната греда, преди Исмаила Оударого да се разпише и да прати Буркина Фасо в следващата фаза на турнира.