2. Световен футбол
  3. Габон на четвъртфинал след уникална драма срещу Мароко

Габон на четвъртфинал след уникална драма срещу Мароко

„Пантерите” ударите „лъвовете от Атлас” с 3:2 в 97-ата минута

Домакинът Габон се класира за четвъртфиналите на турнира за Купата на Африканските нации, след като тази вечер се наложиха с 3:2 над тима на Мароко в изключително драматичен мач. Срещата се игра на стадиона в Либревил пред около 30 хиляди зрители и бе от програмата на група „С” на надпреварата.

Двубоят започна по-добре за гостите от Мароко, които преди началото на турнира бяха считани за един от фаворитите за спечелването му.

Така се стигна до 25-ата минута, когато Белханда намери Каржа пред наказателното поле, капитанът на Мароко овладя и с левия крак простреля Овоно за 1:0.

След попадението темпото на терена поспадна и до края на първата част двата тима не си отбелязаха повече голове.

Втората част стартира спокойно за мароканците, които бяха добре групирани в половината си. За „пантерите” пък бързоногият Абамейанг бе основната заплата за „лъвовете от Атлас”. Именно нападателят с номер 9 даде началото на страхотната драма в мача, след като в 77-ата минута възстанови статуквото, възползвайки се от не добре изчистена топка от отбраната на Мароко след корнер – 1:1.

Окрилени от това попадение, габонците натиснаха и само 120 секунди по-късно стадионът в Либревил отново избухна, след като Аубамейанг овладя на десния фланг и центрира по земя в пеналта, където бившият нападател на Глазгоу Рейнджърс и Хъл Сити – Даниел Козен, овладя с гръб към вратата, завъртя се и с левия крак прати кълбото в долния ляв ъгъл на Ламиагри за 2:1.

И точно, когато изглеждаше, че домакините ще спечелят двубоя се стигна до 91-ата минута, когато реферът отсъди дузпа в полза на „лъвовете от Атлас” заради игра с ръка на габонски футболист в наказателното му поле. Зад топката застана капитанът Каржа, който бе безгрешен, възстановявайки отново статуквото.

Драмата обаче стана пълна 2 минути след изтичането на 5-минутното продължение, когато Мбанангойе изпълни по невероятен начин един пряк-свободен удар, правейки безпомощен отново стража на Мароко за крайното 3:2.

След успеха Мароко отпадна безславно от надпреварата кръг преди края, след като до момента няма спечелена точка и се намира на 3-о място във временното класиране, пред тима на Нигер, който също е с нулев актив. Тимът на Габон пък има 6 точки и дели първото място със състава на Тунис, като и двата отбора вече си осигуриха участие във фазата на елиминациите.

В последния кръг от тази група „С”, който ще се играе на 31-и януари, „пантерите” излизат срещу „орлите от Картаген” в битка за 1-то място, докато „лъвовете от Атлас” ще играят за честта си срещу Нигер.