2. Световен футбол
  3. Карибските "пирати" от Коста Рика потопиха Уругвай (ВИДЕО)

Карибските "пирати" от Коста Рика потопиха Уругвай (ВИДЕО)

Доминантите на Централна Америка осъществиха грандиозен обрат срещу "Ла Селесте" в отсъствието на Луис Суарес

Екзотиката започна да навлиза на Световното първенство в Бразилия. Определяният за аутсайдер тим на Коста Рика обърна сочения за абсолютен фаворит Уругвай до 3:1 в първа среща от група “D”. След като „Ла Селесте” започна по-добре мача и рано откри от дузпа чрез Едисон Кавани, костариканците иззеха като истински карибски пирати инициативата и осъществиха пълен обрат срещу четвъртите от миналото световно през второто полувреме, като с основна заслуга за това бе преотстъпеният в Олимпиакос нападател на Арсенал Джоел Кембъл, автор на изравнителния гол и асистирал за третото попадение на резервата Маркос Уреня. Между тях за 2:1 вкара централният защитник Дуарте с летящ плонж.

За Уругвай на пейката остана голаджията на Ливърпул Луис Суарес, който не е напълно готов кондиционно след претърпяната операция на коляното преди мондиала. В неговото отсъствие Едисон Кавани се мъчеше в предни позиции, ала една птичка пролет не прави.

От своя страна Коста Рика, който е най-успешният отбор на Централна Америка и Карибския басейн, показа несломим дух и напълно заслужено впечатли света. А изявите на Джоел Кембъл със сигурност са заинтригували Арсен Венгер.

Успехът, който качва Коста Рика на първо място в групата, със сигурност е добре дошъл за Англия и Италия, които играят от 01:00 ч. Уругвай просто беше далеч от познатата си светлина.

Силното начало на Уругвай не предвещаваше карибското торнадо, което впоследствие ги заля. Гол на Годин в 15-ата минута беше справедливо отменен поради засада.

„Небесносините” се настаниха трайно в половината на Коста Рика и стигнаха до дузпа в 22-ата минута, когато Диас хвана през кръста Лугано при центрирана топка и реферът не се поколеба да отсъди наказателен удар. С безкомпромисен шут в долния десен ъгъл Кавани вкара 22-ия си гол в 63 мача с националната фланелка на Уругвай.

Коста Рика загатна, че няма да се предаде, след като топовен удар на Кембъл с 99 км/ч профуча покрай дясната греда.

След първия половин час централноамериканците създадоха второ положение. Джанкарло Боланос изпрати свободен удар на далечната греда, изчистването беше лошо и Джанкарло Госалес опита своя късмет от малък ъгъл, но ударът му бе отклонен във външната страна на мрежата. Феновете на Коста Рика скочиха, заблуждавайки се, че топката е в целта, но това не бе така.

До почивката тимът, воден от Хорхе Луис Пинто, поддържаше своя натиск, но не успя да стигне до изравнително попадение. Уругвай пък можеше да вкара втори гол. Едно от последните им положения в мача беше шут на Диего Форлан, който рикошира. Топката тръгна да лети под гредата, но вратарят на Коста Рика Кейлор Навас извади с една ръка.

След подновяването на играта костариканците се подиграха със своя съперник. Първо Дуарте засече с глава от непосредствена близост, но Муслера парира.

В 54-ата минута вече нямаше прошка. Джоел Кембъл беше оставен непокрит в наказателното поле при центриране отляво и с плътен удар под гредата направи 1:1.

Четири минути по-късно централният защитник Дуарте отново се включи и с летящ плонж прониза за втори път уругвайската врата – 2:1.

Оскар Вашингтон Табарес, селекционерът на Уругвай, опита да промени нещо с включването на Лодейро и Гонзалес, но за негово съжаление вихърът на Коста Рика беше трудно удържим. Луис Суарес пък остана на пейката, а Диего Форлан разочарова.

След час игра далечен параболичен удар на Кембъл, което явно е негово марково изпълнение, отново профуча покрай сглобката.

За да стане разочарованието пълно, Навас спаси отчаян опит с глава на „Ел Матадор” в 70-ата минута.

Карибската буря окончателно отвя Уругвай в 84-ата минута, когато Кембъл изведе резервата Уреня по перфектен начин и последният с премерен нисък шут покрай вратаря оформи крайното 3:1.

А нервите в тима на „Ла Селесте” взеха връх в добавеното 5-минутно продължение, когато Макси Перейра изрита през краката съперник и закономерно видя картона с червения цвят.

Във втория кръг Коста Рика играе с Италия, докато Уругвай – с Англия.