2. Световен футбол
  3. Световното клубно първенство стартира утре

Световното клубно първенство стартира утре

Наградата за новия първенец ще бъде 5 млн. долара

Битка за 5 млн. долара започва в четвъртък в Япония. Това е наградата за новия световен клубен шампион. За девети път отбор №1 на планетата ще бъде определен не в един мач, а на турнир между първите на всички континенти.

До 2000 година Токио беше домакин на мача между най-добрите на Европа и Южна Америка, когато ФИФА реши да даде шанс и на други. Идеята обаче замръкна след само една надпревара и беше подновена през 2005-а. Досега единствено африканският “Мазембе” (Конго) разчупи двуполюсния модел и стигна финал, загубен с 0:3 от Интер през 2010 г.

Още първият дуел в четвъртък ще очаква юбилеен гол. За първи път ФИФА ще експериментира с технология от тип “ястребово око” в тениса. Плейофът за 1/4-финала изправя един срещу друг представителя на домакина “Санфрече Хирошима” и най-добрия от зона Океания - “Оуклънд Сити”. Първото попадение в мача ще е под №200 в историята на турнира.

Лионел Меси чупи рекорд след рекорд, но именно негово най-добро постижение може да бъде бито. Аржентинецът и Денилсон от “Поханг Стийлърс” имат по 4 гола, но сега ги няма. Там е египтянинът Мохамед Абутрика, който ще брани честта на Черния континент с “Ал Ахли”, а вече е забивал 3 пъти в турнира.

Рекордьорът по участие не е футболна легенда. Почти никой не го е чувал. Роденият в Сърбия новозеландец Даниел Капривчич от “Оуклънд” за трети път отива в Япония, след като вече игра там с “Уейтекере Юнайтед”. От Папуа Нова Гвинея идва “бебето” на клубния мондиал. Едва на 16 г. Дейвид Браун е заслужил да бъде в състава на “Оуклънд”, който е най-младият клуб, създаден едва през 2004-та. Въпреки това заедно с “Ал Ахли” клубът е рекордьор по участия - четири.

Финалът между Милан и “Бока Хуниорс” е най-посетеният мач в историята. През 2007 г. на трибуните са били 45 553 зрители, а общо 2,4 млн. билети е продала ФИФА от създаването на състезанието.
В континенталната надпревара по титли все още води Южна Америка - с 22 трофея срещу 21 за Европа. Дебютантът Челси може най-накрая

да изравни резултата. А Рафа Бенитес да докаже думите си - че неговите “сини” могат да печелят титли. Не стане ли, испанецът почти сигурно ще получи предколедно уволнение. Всички мачове ще се предават по Eurosport 2.

Перу излъга Уругвай и изплува от дъното

Перу победи Уругвай с 1:0 у дома и записа първи успех в квалификациите за Мондиал 2026

Роналдиньо си купи футболен отбор

Бразилската легенда вече е собственик на Грийнвил

Меси след 1:1 с Венецуела: Беше ужасно!

Капитанът на Аржентина недоволства от състоянието на терена

Бразилия обърна Чили до 2:1 с късен гол на Луис Енрике

"Селесао" се изкачи до четвъртото място в квалификационната група на Южна Америка