2. Световен футбол
  3. Замбия достигна първи полуфинал в КАН от 16 години (видео+снимки)

Замбия достигна първи полуфинал в КАН от 16 години (видео+снимки)

В Бата "Чиполополо" се наложи с категоричното 3:0 над Судан

Националният отбор по футбол на Замбия победи с убедителното 3:0 тима на Судан и по този начин се класира за полуфиналите на Купата на Африканските Нации. В град Бата (Екваториална Гвинея) замбийците показаха по-добра игра и напълно заслужено продължават напред, като това е най-доброто им постижение от 1996 година насам, когато завоюваха бронзовите медали.

Двубоят започна с минута мълчание в памет на жертвите от Египет, тъй като преди броени дни в Порт Саид след футболен мач загинаха поне 74 човека.

Още в 5-та минута Калаба нахлу в наказателното поле на суданците и пусна към Лунгу, който обаче стреля неточно. През цялото първо полувреме футболистите на Судан се затрудняваха с осъществяването на атаки, а и със спирането на противниковите такива.

В 15-та минута Сунзу с глава даде аванс на Замбия и вдъхнови съотборниците си за прескачането на 1/4-финалите. В 20-та минута хубав удар на Лунгу бе спасен от стража на Судан Акрам, който имаше доста работа днес.

До почивката "Чиполополо" владееше инициативата, но до нови голове не се стигна. В 65-та минута Саиф Елдин  фаулира Калаба в наказателното си поле и главният рефер отсъди дузпа, а освен това и показа втори жълт и респективно червен картон на Елдин.

Крис Катонго се нагърби с изпълнението и вкара за 2:0 след като изпусна първия удар, но довкара избитата от Акрам топка.

В 86-та минута Шаманга оформи крайното 3:0 с красив удар от около 20 метра от вратата на Акрам, който нямаше как да реагира и да избие. На полуфиналите Замбия ще срещне победителят от мача Габон - Мали, който ще се играе утре, 5-ти февруари.