2. Тенис
  3. Григор Димитров изравни най-доброто си постижение на US Open (ВИДЕО)

Григор Димитров изравни най-доброто си постижение на US Open (ВИДЕО)

Гришо стигна осминафиналите след успех в четири сета над Жоао Соуса и чака Анди Мъри или италианец

Григор Димитров изравни най-доброто си постижение на Откритото първенство на САЩ, като се класира за осминафинал след успех с 6-4, 6-1, 3-6, 6-2 над португалеца Жоао Соуса за два часа и 38 минути в третия кръг на турнира.

Единственият друг път, когато Григор достигна топ 32 на US Open беше през 2014 година. Негов съперник в осминафиналната фаза ще победителят от мача между втория в схемата Анди Мъри и италианеца Паоло Лоренци. Хасковлията е №22 в схемата в Ню Йорк.

Гришо направи единствен пробив в първия сет в най-важния момент при 5-4 и затвори частта. Във втория сет българинът изцяло доминираше и след два пробива стигна до 6-1. В третия Соуса изигра най-силната си част, поведе с 5-0 и върна един сет след 6-3. В четвъртия потугалецът пак поведе с пробив за 2-0, но Григор отвърна по невероятен начин и сложи край на мача след шест поредни гейма за 6-2.

Първата ни ракета вече баланс от две победи и една загуба срещу португалеца Соуса.

Как се разви мачът:

ПЪРВИ СЕТ

Сервис геймовете на двамата вървяха сравнително безпроблемно в началните минути. До осмия гейм нямаше нито една точка за пробив, но при 3-4 за Соуса българският топ тенисист се разколеба и даде брейкбол на португалеца. После Гришо се събра и изравни с три поредни точки. Следващият сервис гейм на Григор бе много мъчителен след 0-30 и няколко пъти равенство при 40-40, но хасковлията показа характер и пак измъкна подаването си за 5-4. И точно тогава Григор удари решително с първия пробив в мача, за да затвори първия сет с 6-4, като допреди това нямаше нито една точка за пробив в предишните геймове, в които посрещаше.

ВТОРИ СЕТ

Соуса бе разколебан от загубената първа част и форхендите му започнаха да летят далеч от целта. Григор веднага го натисна и стигна до няколко възможности за пробив, използва една от тях и поведе с 2-0. Димитров бе много уверен и затвърди пробива за 3-0, а после и 4-1. Гришо не чака повече и направи втори пробив в сета за 5-1, а в следващия гейм стовари тежък удар по психиката на Соуса, който поведе с 40-0 в подаването на българина, но Григор се върна в гейма, спечели го и поведе с 2:0 сета след 6-1.

ТРЕТИ СЕТ

Григор не успя да използва психологическото си предимство. Напротив, Соуса го проби в първия му сервис гейм за частта и поведе с 2-0. Играта на португалеца се подобри много, докато сервисът на Димитров се влоши. Това доведе до нов пробив и 5-0 за Соуса. Димитров намери сили да стабилизира играта си, върна един от пробивите и спечели три поредни гейма до 3-5. Соуса обаче не позволи сензации от 5-0 и затвори частта с 6-3, така намали на 2:1 сета.

ЧЕТВЪРТИ СЕТ

Жоао Соуса се понесе на крилете на вдъхновението и проби веднага, за да поведе набързо с 2-0. Григор взе мерки и се погрижи да подреже крилете му с труден сервис гейм, върнат пробив и три поредни гейма, за да обърне частта до 3-2 в своя полза. В маратонски шести гейм Григор отново показа по-здрави нерви и след няколко възможности за пробив дочака грешката на Соуса от форхенд, за да дръпне с пробив и 4-2. Следващият гейм тръгна опасно с 0-30 за Соуса, но Григор записа четири поредни точки за петия си пореден спечелен гейм - 5-2 и само гейм го делеше от успеха.
Гришо поведе с 30-0 на подаването на Соуса и стигна до мачбол, който бе спасен с чудесно стоп воле от трудна позиция. Соуса спаси и втори мачбол, но Григор стигна до трети и стомната на португалеца се счупи от третия опит – гейм, сет и мач за Григор след забележителна серия от шест поредни гейма в четвъртия сет и обрат от 0-2 до 6-2.

Димитров: Табило е доста неудобен съперник (ВИДЕО)

„Защото е левичар“

Гришо с победа за Европа на "Лейвър къп"(ВИДЕО)

Димитров с впечатляващ обрат срещу чилиец

Яник Синер ще е посланик на Зимните Олимпийски игри през 2026г

Световният номер 1 ще е лицето на олимпиадата в Милано и Кортина д'Ампецо

Нестеров загуби на четвъртфиналите на сингъл на турнир по тенис в Румъния

Третият поставен в схемата българин отстъпи на Том Генч (Германия) с 6:3, 2:6, 4:6