2. Тенис
  3. Григор Димитров съкруши Рафа Надал от осмия опит (ВИДЕО)

Григор Димитров съкруши Рафа Надал от осмия опит (ВИДЕО)

Българинът отвя испанеца за 100 минути

Григор Димитров записа изключително престижна победа над Рафаел Надал след 6-2, 6-4 на четвъртфиналите на турнира ATP 500 в Пекин.

Равносметката от срещите между двамата тенисисти до този мач бе 7:0 победи за бившия номер едно в мъжкия тенис.

На 7 октомври 2016 г. обаче първата ни ракета буквално съкруши испанеца, поставен под номер 2 в турнира, давайки добро начало на българските представители в света на спорта днес. Тази вечер мъжкият национален отбор по футбол гостува на Франция, а младежкият приема Дания в решителна квалификация.

Димитров размаза Надал за 100 минути.

Той изигра страхотен първи сет, в който успя да пробие Надал цели четири пъти. Българинът проби своя съперник още в откриващия гейм, но Матадора изравни мигновено. Последва нова размяна на пробиви от страна и на двамата за 2-2. Въпреки че на два пъти позволи да бъде изравнен, Гришо не загуби концентрация и със солидна игра реализира трети пореден пробив, който впоследствие затвърди на свой сервис за 4-2. До края на сета 25-годишния хасковлия не даде гейм на Надал и така заслужено поведе със сет в резултата.

Втората част отново започна по най-добрия начин за първата ни ракета, който набързо поведе с 2-0. Българинът демонстрираше страхотна игра, печелейки категорично своите подавания. При 4-2 Димитров поведе с 15:40, получавайки две точки за пробив, който тотално ще да реши изхода на двубоя. Бившият номер 1 обаче показа типичната си непримиримост и взе сервис гейма си за 4-3. В ответния гейм първата ни ракета срещна доста трудности, като на два пъти трябваше да спасява брейкбол, но все пак Гришо удържа подаването си и поведе с 5-3. До края най-добрият ни тенисист не допусна грешка и се поздрави с историческата си първа победа над Рафаел Надал след 6-2, 6-4.

За място на финала Димитров ще срещне канадеца Милош Раонич.

В последните месеци кариерата на Димитров е във възход. Той се завърна сред първите 20 в мъжкия елит на тениса. Стигна до четвъртфиналите в Пекин след две трисетови победи.

В четвъртък хасковлията направи зрелищен обрат срещу френския талант Люка Пуй - 6:7(3), 7:6(0), 6:4, след като беше само на две точки от загубата.

Надал от своя страна нямаше особени проблеми срещу квалификанта Адриан Манарино (Франция) и го отстрани с 6:1, 7:6(6).

Характерното за двубоите между двамата е, че хасковлията традиционно играе добре. Само в два от седемте мача той бе загубил без да спечели сет. В четири от другите пет срещи Димитров бе успявал да изравни след загубен първи сет.

За първи път Димитров и Надал играят един срещу друг преди седем години на турнира в зала в Ротердам. Най-близо до победата българинът беше на Откритото първенство на Австралия през 2014 г. Тогава Димитров беше единственият от тенисистите извън Топ 8, който стигна до четвъртфиналите, където бе спрян от Матадора след обрат - 3:6, 7:6 (3), 7:6 (7), 6:2.

Последният двубой между двамата бе в Базел през 2015 г., когато Надал отстрани Димитров с 6:4, 4:6, 6:3.

Заради контузия в китката на лявата ръка Рафаел Надал направи дълга пауза през този сезон. Травмата принуди испанеца да се оттегли от "Ролан Гарос" на 27 май, а след това пропусна и "Уимбълдън". Върна се на корта за Олимпийските игри в Рио де Жанейро, където стигна до битката за бронза, но загуби от японеца Кей Нишикори. Надал обаче спечели олимпийското злато на двойки заедно с Марк Лопес.

Така Григор реализира първа победа срещу Надал в осем мача. Освен това двубоят бе 57-и за него срещу играч от топ 10 и той вече има 13 победи. Тази година той стигна до още две от тях - срещу Анди Мъри в Маями и над Стан Вавринка в Синсинати.

Димитров: Табило е доста неудобен съперник (ВИДЕО)

„Защото е левичар“

Гришо с победа за Европа на "Лейвър къп"(ВИДЕО)

Димитров с впечатляващ обрат срещу чилиец

Яник Синер ще е посланик на Зимните Олимпийски игри през 2026г

Световният номер 1 ще е лицето на олимпиадата в Милано и Кортина д'Ампецо

Нестеров загуби на четвъртфиналите на сингъл на турнир по тенис в Румъния

Третият поставен в схемата българин отстъпи на Том Генч (Германия) с 6:3, 2:6, 4:6