2. Тенис
  3. Григор Димитров се изстреля сред звездите, но Надал спря похода му в Австралия (ВИДЕО+СНИМКИ)

Българската гордост в мъжкия тенис игра като равен с №1 в света, но нямаше късмет в края на третия сет и отпадна в Мелбърн

Страхотното участие на Григор Димитров на Откритото първенство на Австралия приключи. Първата ракета на България показа тенис от световна класа и на моменти надиграваше №1 в света Рафаел Надал, но испанецът удържа родната звезда и спечели третия четвъртфинал в Мелбърн в четири сета – 3-6, 7-6, 7-6, 6-2 за 3 часа и 37 минути.

По време на целия мач Гришо демонстрира невероятно израстване и успя дори да изкара извън релси Надал, който записа рядко срещан за неговата игра гейм с три двойни грешки. Ключовият момент обаче дойде в края на третия сет, когато Димитров пропусна три сетбола, последния от които на свой сервис, и в крайна сметка Надал взе тайбрека, за да поведе с 2:1 сета.

С играта си в Мелбърн Григор си спечели и милиони фенове по света. Освен страхотната българска агитка на централния корт „Род Лейвър Арена” българският номер 1 бе подкрепян от хиляди фенове по целия свят, които стискаха палци за него срещу легенда като Рафа Надал.
Въпреки загубата, Григор Димитров напуска турнира с високо вдигната глава като първия българин, който достига четвъртфинал на турнир от Големия шлем при мъжете. Четирите победи в Австралия ще позволят на Григор да заеме рекордното за България 19-о място в световната ранглиста.

За Рафа Надал остава да чака своя съперник на полуфинала, който ще бъде излъчен от последния четвъртфинал в схемата между Анди Мъри и Роджър Федерер.

В първият сет Григор направи страхотен старт с пробив в първия сервис гейм на Надал и поведе с 3-0. Испанецът опита да се върне в сета, но Димитров удържа и го спечели с 6-3.

Вторият сет почна лошо с пробив в сервиса на Григор, но при 0-2 Надал направи един най-слабите геймове въобще в кариерата си и с три двойни грешки върна статуквото - 2-2. Последваха спечелени геймове от сервиращия и се стигна до тайбрек. В него Гришо започна по възможно най-лошия начин с двойна грешка в първия си сервис и това даде минипробив на Надал. Матадора стигна до 3 сетбола при 6-3 и още при първата си възможност стигна едно воле на мрежата, за да обърне в другия ъгъл за 7-3 и спечели сета.

В третия сет Григор игра страхотно, но пропусна цели три сетбола и плати скъпо. Надал започна по-силно с пробив и поведе с 4-2, но Гришо страхотно спечели 3 гейма поред и обърна за 5-4. При 6-5 за българина Надал спаси първи сетбол и вкара сета в тайбрек. Надал поведе в тайбрека само за да може Димитров да обърне. Надал спаси на свой сервис втория сетбол за Григор, който получи трети златен шанс да затвори частта на свой сервис, но извади в аут. Това сякаш го разконцентрира и при първия сетбол за Надал, Григор прати малко встрани и отново загуби тайбрек срещу Надал - 2:1 сета за №1 в света.

Нелепата загуба на тайбрека в третия сет се отрази на играта на Григор. Той започна лошо четвъртия и Надал поведе с 3-0. От там насетен връщане назад нямаше и при 5-2 и сервис на Гришо №1 в света имаше три мачбола, които пропусна, но българинът прати форхенд в аут при четвъртия мачбол и това беше краят.