2. Тенис
  3. Григор Димитров загуби клей битката с Гийермо Каняс в Швеция

Григор Димитров загуби клей битката с Гийермо Каняс в Швеция

Българинът отстъпи след яростна съпротива с 3:6, 6:7 за около 2 часа от специалиста на червено

Григор Димитров не успя да спечели мача си срещу Гийермо Каняс в първия кръг на турнира в Бащаад, където участва с „уайлд кард”. Българинът загуби в два сета – 3-6, 6-7(2), след като оказа яростна съпротива в последните няколко гейма на мача, но не успя да надделее на специалиста на червено в тежкия и изтощителен мач на брега на Северно море.

Аржентинецът, който в момента е номер 151 в световната ранглиста, но бе участник в топ 10 преди две години, изигра един от най-добрите си двубои напоследък и показа, че възвръща формата си. Григор пък даде всичко от себе си на непривичната за него настилка, но освен достигането на тайбрек във втория сет, след като преди това изоставаше с пробив и спаси три мачбола, не успя да обърне развоя на събитията.

В първия сет Каняс проби още във второто подаване на българина и след това направи още един удар в края на сета, което му даде възможността да започне със свой сервис втората част.

В нея Григор вече нямаше какво да губи. Този сет бе много драматичен. Младият талант направи изключителен пробив за 2-1, но не успя да задържи аванса си и Каняс направи моментален рибрейк. Бившата ракета номер 1 на Аржентина обаче не се спря само с това. Побеждавалият два поредни пъти Роджър Федерер тенисист стигна до 5-2 и имаше няколко възможности да завърши мача с нов, последен в мача пробив. Гришата обаче не се даде до последно и спаси три точки за мача с невероятни разигравания.

От този момент нататък публиката на кокетния корт в малкия морски град Бащаад видя друг тенисист. Българинът се разигра и започна да прави изключителни неща с ракетата си, което взриви трибуните. Уморен пък, Каняс си даваше повече от позволената почивка между разиграванията, за да събере малко сили за следващите спринтове, които ще трябва да прави. И това не помогна на Гийермо обаче и той бе пробит, когато сервираше за затваряне на мача.

Това болезнено развитие не даде голямо отражение на аржентинеца, който демонстрира големия си опит и успя да задържи следващия си сервис гейм. Григор пък вкара мача в тайбрек.

Там обаче си пролича, че първата ракета на България е все пак още на 18. След като поведе с 2:1 точки нашето момче не успя да издържи на напрежението и в крайна сметка отстъпи след няколко грешки и малко късмет за противника.

Ако бе спечелил днес, Григор щеше да играе срещу друг притежател на "уайлд кард" - Андреас Винкуера, който победи Флоран Сера пред родна публика.

За мача си днес българинът няма да вземе точки, но поне ще получи чек за 4055 евро в сметката си.

ИМАХТЕ ВЪЗМОЖНОСТ ДА ПРОСЛЕДИТЕ МАЧА НА ЖИВО В НАШАТА СЕКЦИЯ "ДИРЕКТНО" КАКТО И С ТЕКСТОВИЯ ЧАТ ПО-ДОЛУ

КАНЯС СПЕЧЕЛИ ДВУБОЯ СЛЕД МИНАВАЩ УДАР - 6-3, 7-6(2)

●   6:2 и нови четири мачбола на за Каняс след грешка на Димитров

●   5:2 за Каняс след бекхенд на Григор по правата, който падна на милиметри от линията

●   4:2 за аржентинеца, след като направи хубав ретур, с който взе предимство и довърши при следващото разиграване точката от форхенд по правата

●   3:2 за Каняс след едно много дълго разиграване, в което накрая филето на мрежата си каза думата

●   2:2 - много слаб сервис на Каняс, но Григор поиска да завърши директно точката и сбърка

●   2:1 за Гришата след грешка на ретура на Каняс

●   Григор изравнява със сервис уинър - 1:1

●   1:0 за Каняс

Грешка на мрежата на Каняс и резултатът вече е 6-6. Навлизаме в тайбрек. Публиката определено подкрепя Гришата в момента

40:30 след воле на мрежата на Григор

30:30, Григор направи уникално воле на мрежата, а след това Каняс страхотен форхенд диагонал и така резултатът е равен

●   Аржентинецът все пак успява да вземе подаването си, след грешка на Гришата от бекхенд, която дълго време не бяхме виждали

40:30 в гейма на Каняс

5-5, Григор успя да измъкне гейма, след като резултатът бе 30 равни. От 2-5 нашето момче се върна в мача срещу този клейкортър, който играе толкова силно днес...

Уникален минаващ удар на Григор, БРАВО, ГРИША. ТАКА РЕЗУЛТАТЪТ ВЕЧЕ Е 4-5 И ГРИШАТА ОТНОВО ИМА СЕРВИСА В РЪЦЕТЕ СИ. В решителната точка Каняс разпиля по двата края българина, който обаче стоически издържа на атаките и в крайна сметка пласира един невероятен минаващ удар по диагонала, който реши гейма.

15:40

0:40 за Григор след страхотна атака

Григор взе първите две точки в решителния гейм - 0:30

●  Най-накрая Гришата спечели подаването си

●  Безумна точка, която Каняс спечели. Разиграването, в което Григор направи слисващи форхенди и бекхенд бе спечелено от Каняс, който успя да направи невероятен минаващ удар. Все пак обаче с нова рискова атака по обратната права от форхнед Григор спаси и третия мачпойнт.

●  Гришата спаси и втория мачбол с невероятни удари, които Каняс гони докрай

●  Григор спаси мачбол на Каняс с няколко перфектни удара, но аржентинецът отново има възможност да завърши мача

●  5-2 за Каняс, който е само на крачка от спечелване на мача

Нов пробив за аржентинеца и 4-2 за него във втория сет

● Каняс взе подаването си макар и не много лесно срещу Григор и е на път да направи нов пробив

Изключително лошо развитие на нещата. Каняс веднага реализира възможността си след хубав форхенд и излизане на мрежата, коеот му осигури рибрейка - 2-2

Възможност за връщане на пробива на Каняс

ПРОБИВ ЗА ГРИГОР - 2:1 ЗА НЕГО ВЪВ ВТОРИЯ СЕТ. Бългаинът показа впечатляваща игра в последния гейм. След като взе подаването си за 1:1, нашето момче бе много стабилен в разиграванията след това и след няколко страхотни уинъра от форхенд и грешка на Каняс в последнята точка спечели на 15 подаването на съперника си и вече има хоризонт за трети сет, ако спечели следващите си четири подавания, което изобщо няма да е лесна задача

● 1-0 за Каняс във втората част. Преминалият през квалификациите аржентинец взе подаването си като даде една точка на Гришата.

НАЧАЛО НА ВТОРИЯ СЕТ

●   За съжаление Григор загуби първия сет, след като допусна пробив на 0 и с двойна грешка в последния гейм. Така Каняс ще започне със сервис втората част.

●  5-3 за аржентинеца, след като отново спечели подаването си без да даде точка на Григор

●  3-4 - Григор взе подаването си, след като губеше с 0:30. Нашият тенисист обаче направи четири поредни печеливши разигравания, едно от които бе истински шедьовър, и спечели в крайна сметка подаването си

●  4-2 - Каняс отново взе подаването си на нула след мощни първи сервиси, които му осигуриха преимущество

●  Григор взе подаването си, 2-3, на 30

●  Без проблеми Каняс поведе с 3-1, след като не даде и точка на противника си.

Лошо начало на мача. Каняс направи пробив в сервиса на Григор. Нашият тенисист трябваше отново да спаси две възможности за пробив. Първата бе успешна, след като скъса кордата на ракетата си и, принуден, направи къса топка, която обаче перфектна. Във втория брейкпойнт обаче Гришата изкара в аут топката от форхенд и Каняс поведе.

● Аржентинецът изравни резултата, след като взе подаването си на 30. Григор се опита да завърши ефектно точката при геймбола за Каняс, но ударът му срещна мрежата 1:1

Нашето момче поведе с 1:0 гейма, след няколко грешки в началото и супер сервиси в края на гейма

РАВЕНСТВО В ПЪРВИЯ ГЕЙМ, ГРИГОР СПАСИ ДВЕ ТОЧКИ ЗА ПРОБИВ ПРЕЗ СЪПЕРНИКА СИ

● Двубоят на Гришо започна, нашият тенисист ще сервира пръв

● Проблемът на Григор е, че мачът е на клей, а това не е от най-силните настилки за нашия тенисист. Каняс е в доста лоша форма в последната година, но на тази натилка той е най-силен.

● Двубоят между Потито Стараче и Жулиен Бенето завърши. Италианецът победи със 7-6, 6-3 французина, въпреки че изоставаше с пробив във втория сет. Очакваме двубоят на Григор да започне до 15 минути. В момента кортът се подготвя за мача на българина, който взе "уайлд кард" за турнира.