2. Тенис
  3. Ига Швьонтек смачка италианка на финала и отново спечели "Ролан Гарос"(ВИДЕО)

Ига Швьонтек смачка италианка на финала и отново спечели "Ролан Гарос"(ВИДЕО)

Полякинята даде само три гейма на Жасмин Паолини на финала

Ига Швьонтек бе изключително безкомпромисна на финала на Ролан Гарос, побеждавайки с 6:2, 6:1 италианката Жасмин Паолини за час и десет минути. Световната номер 1 при жените направи много силен турнир, като загуби само един сет срещу Ноами Осака.

По този начин полякинята спечели за четвърти път титлата на Ролан Гарос, като триумфира за трета поредна година.

Така тя стана и четвъртата тенисистка след американката Крис Евърт (7), германката Щефи Граф (6) и белгийката Жюстин Енен (4), която печели четири титли на най-престижния клей турнир в света в Оупън Ерата.

Мачът на корт "Сюзан Ланглен" в Париж премина почти без никакви проблеми за Швьонтек. Единствената изненада за водачката в световната ранглиста бе в самото начало. Тогава Паолини, номер 12 в схемата и пълна дебютантка във финали в турнири от Големия шлем, направи пробив за 2:1.

Това обаче се оказа и единственият лъч надежда за Паолини в мача.

След това в познатия безскрупулен стил Швьонтек спечели десет поредни гейма. Тя взе 20 от последвалите 24 разигравания, за да затвори първия сет с 6:2 гейма.

Във втория сет Швьонтек бе дори по-категорична и след 6:1 за 35 минути приключи мача.

По пътя си към трофея най-сериозното препятствие, което трябваше да преодолее полякинята, се оказа във втория кръг. Тогава тя спаси мачбол срещу японката Наоми Осака. Това се оказа и повратният момент за нея, тъй като в следващите си пет мача не загуби нито един сет и даде общо само 17 гейма на противничките си.

За 23-годишната Швьонтек това е пета титла в турнирите от Големия шлем. Освен четирите си трофея от "Ролан Гарос" тя има една купа и от Откритото първенство на САЩ през 2022 година.

За Паолини остава утехата, че от понеделник за първи път в кариерата си ще влезе в топ 10 на световната ранглиста.