Мачовете от купа Дейвис приключиха, емоциите от победата над Монако вече започнаха да отшумяват и всеки се връща към ежедневието си. Но какво донесе този успех на Григор Димитров - 18-годишното момче, което даде всичко от себе си в името на родината си и бе с основна заслуга за класирането на България за следващата фаза от купа Дейвис.
"Ядрено-магнитен резонанс показа, че Григор ще отсъства от корта три седмици"
Но какво е отношението на министерството на спорта към този жест на Григор и към всички български тенисисти, които защитават името на България всяка седмица по турнири из целия свят?
"Тенисът не отговарял на критериите" споделя мъката си Огнян Илиев. "Тенисът не отговаря на критериите на министерството на спорта, защото нямало европейски или световни първенства. А нима отзвукът тениса като турнири, не е по-голям от световните първенства в някои спортове, които се гледат от 50 човека? Какъв е критерият кое е хубаво и кое не? Някакви чиновници написали, че трябва да има световни първенства. Може да се занимават 10 човека с този спорт и ще им се помогне финансово, а от друга страна може цял свят да те знае и не отговаряш на тези критерии".
"Какви са критериите, с които ще бъде оценен героизмът на Григор. Момчето го болеше през цялото време и след всеки един мач започваха процедури и масажи, ръката му се слагаше в лед. На другият ден всичко започваше отначало - тренировка, превръзки, инжекции, обезболяващи, които да му помогнат за известно време, но въпреки това завършваше мача с болки. И идваше следващият мач и отново нещата се повтаряха. За кого го прави? Не за себе си, той чисто и просто обича България и иска да играе за България. Въпросът ми е дали има реципрочно отношение от страна на институциите към него. От страна на федерацията, отбора, капитана, феновете - да. Но от институциите? Да погледнат малко и да кажат какво значи това критерии, как ще бъде оценено това, което той направи. Как ще бъде оценена жертвата и времето, в което той няма да играе за себе си? Можеше да каже, че е контузен и да съхрани силите си. Защото след всеки мач възпалението му постепенно се увеличаваше и обхвана цялата ръка. Той каза "Искам да играя и ще играя. Не ме интересува, дайте ми обезболяващи". По време на мача му давах обезболяващи прахове, за да може да продължи да играе. Това не е малка контузия, която ще отшуми за 1-2 дена. Той си даваше ясната сметка, че колкото повече играе, толкова повече се увеличава контузията. Сега три седмици почивка и ще изтърве месец - месец и половина заради тези мачове.
"Всичко това нещо е голяма жертва и моят апел е към институциите, към министерството на спорта. Не може този млад човек да прави такива жертви и от министерството на спорта да говорят за критерии и как той не попадал в тези критерии за олимпийска подготовка и как тенисистите не могат да бъдат субсидиране, защото нямало световни първенства. За купа Дейвис няма точки, няма наградни фондове - играеш за България. От федерацията ще го стимулираме, но не и държавата. "
"Това важи и за Цеци Пиронкова и за всички наши тенисисти. Ето например Виктория Томова - европейска шампионка. И какво? Няма подкрепа. Има някакво финансиране трета категория според критериите на министерството на спорта. Това, че Цеци Пиронкова беше на олимпиадата? Ние не трябваше да я пускаме, защото нали не попада в тези критерии за олимпийска подготовка. Живот и здраве очакваме Григор Димитров да се класира също за Олимпиадата. Също така и младите тенисисти, които идват отдолу. През това време няма да получават финансиране за олимпийска подготовка. Кой служител от министерството ще каже, че тези критерии са сбъркани? "
"Единствено от федерацията получават подкрепа. От министерството получават трохи по някакви занижени критерии, които в никакъв случай не са съпоставими с другите спортове. Тука трябва да се сравнят критериите на министерството и популярността на тениса. Аз не искам да се конфронтирам с другите спортове и няма да го направя, защото всеки има своето място под слънцето и всеки си обича спорта. Но според мен в министерството на спорта има лоши съветници."
"Тенисът е един популярен спорт, много деца го играят, а ние сме в шеста глуха. Искаме да направим национална тенис база, в която да се подготвят целогодишно нашите състезатели. Кандидатстваме за тази база на Академик, имаме обещанието на министър председателя да бъде дадена за такъв тенис център. Но сега казват, че тя била печеливша база и от БФТ сме щели да печелим. За кого да печелим? Искаме да направим модерен тенис център, със закрити кортове, със зала за фитнес. Имаме съгласието на министър председателя Бойко Борисов, след като с него разговаряха президентът на нашата федерация Стефан Цветков и Жак Дюпре - президент на европейската тенис федерация и вицепрезидент на международната тенис федерация. Оттам нататък започна да се говори, че тази база щяла да носи приходи и те трябва да издържат другите бази."
"За да се постигнат големи успехи, а не епизодични, се знае, че трябва да има целенасочена подготовка и именно затова е тази национална тенис база. И тука възниква въпроса за желанието на Григор да играе за България и реципрочното отношение на министерството. Аз не искам да ги конфронтирам. Това, което говоря за Григор е като капитан на националния отбор, а за нещата които се случват между БФТ и министерството - като вицепрезидент на федерацията".
Във връзка с Григор Димитров и неговият подвиг, който направи - това е нещо, което зарадва България, а той ще си изстрада последствията самичък. Трябва да има реципрочно отношение. Мъчно ми е и му се възхищава ужасно много. Той влизаше във всеки мач с мисълта "излизам, играя и побеждавам въпреки болката. Тази болка от ден на ден ставаше все по-голяма, както и отговорността и нуждата от неговите победи. "
"В понеделник научих резултатите от