2. Тенис
  3. На косъм от финала: Григор Димитров загуби петсетовия трилър срещу Надал (ВИДЕО+СНИМКИ)

Гришо игра блестящо, но загуби най-дългия мач в своята кариера, а Мелбърн получи мечтания финал Федерер - Надал

След епична битка, продължила 4 часа и 56 минути, Григор Димитров изигра изключителен мач, но загуби в пет сета (3-6, 7-5, 6-7, 7-6, 6-4) от бившия номер 1 в света Рафаел Надал във втория полуфинал на Откритото първенство на Австралия. Гришо спечели втория и четвъртия сет, но загуби най-дългия мач в професионалната си кариера във второто си участие на полуфинал в турнири от Големия шлем.

Така на финала в неделя публиката в Мелбърн ще се наслади не мечтаното повторение на финала от 2009 година, класиката Роджър Федерер – Рафаел Надал.

ГАЛЕРИЯ ОТ МАЧА ВИЖТЕ ТУК!

Преди този мач Надал имаше 18 победи и 8 загуби в петсетови мачове, а Гришо беше на кантар – 5  победи и 5 загуби, които вече станах шест. Днес Григор Димитров изигра най-дългия мач в своята професионална кариера. Матадора от Майорка стигна 21-ия си финал в турнири от Големия шлем и вече дели второто място в историята по този показател с Новак Джокович.

Хасковлията записа първа загуба през 2017 година след титлата в Бризбейн и серията от 10 победи. Срещу Надал обаче българинът остава с едва един успех в досегашните им 9 сблъсъка. Той дойде на турнира в Пекин през 2016 година, когато Димитров се наложи с 6:2, 6:4.

Надал е носител на 14 титли от Големия шлем. Статистиката му в полуфиналите на турнирите от Големия шлем е повече от впечатляваща - вече 21 победи и само три загуби, последната от които преди цели осем години.

СЕТ 1

Първият пробив дойде на сервиса на Гришо в 4-ия гейм на мача. Надал направи уинър от бекхенд за 30:15, Димитров извади в аут за 15:40, спаси една точка за пробив с ас, но с минаващ удар испанецът поведе с 3-1. До края на сета двамата печелеха подаванията си, а Надал уверено затвори частта с 6-3, като допусна едва нищожните две непредизвикани грешки за 36-те минути на първия сет. Гришо изигра едва един слаб сервис гейм, докато Надал на три пъти беше изоставащ на свой сервис, но не допусна пробив.

СЕТ 2

Вторият сет започна с много атрактивни отигравания на двамата, които вдигнаха публиката на крака. Хасковлията направи на пух и прах сервиса на Надал и му върна за предния сет като го проби на нула в 4-ия гейм за 3-1. Гришо беше на нокти при 30-30 на своето подаване, но затвърди пробива за 4-1. Димитров направи двойна грешка в седмия гейм и това му струва скъпо – пробив и намаляване на 4-3. И тук реакцията на българската ракета №1 беше блестяща и той веднага направи ри-брейк след подаръци от Матадора – три ужасни форхенда, а после и двойна грешка – 5-3 за Григор. Пореден обрат дойде, когато Григор неочаквано направи три леки грешки и сервирайки за сета допусна нов пробив – 5-4. Гришо изпусна цели три сетбола и Надал изравни до 5-5. Това не разколеба българина, който спечели своето подаване за 6-5 и когато всички очакваха тайбрек... Димитров си осигури нови два сетбола с воле на мрежата, но този път прошка нямаше и той накара Надал да сгреши – трети пробив на сервиса на испанеца за един сет и 7-5 за Григор Димитров в тази част.

СЕТ 3

В началото на третия сет Гришо се озова в тежка ситуация след две непредизвикани грешки и двойна грешка, но отрази две точки за пробив и удържа подаването си за 2-1 в своя полза. Дълго разиграване в 4-ия гейм сякаш умори първата ни ракета и той допусна пробив – 3-2 за Надал. Григор пак намери сили да отвърне и веднага проби Надал, след като испанецът сгреши рутинен форхенд, а после бе наказан по правата – 3-3. При 6-5 за Гришо, противникът му трябваше да сервира за оставане в сета, но мачът бе спрян за кратко, за да бъде оказана медицинска помощ на човек в публиката, който имаше проблеми. По-голямата почивка не разконцентрира Надал, който спечели подаването си на нула и се стигна до първи тайбрек в мача.
Надал направи минипробив за 3:2 точки, направи неочаквана грешка с форхенд в мрежата и се стигна до 5:5 точки. Гришо извади форхенд на милиметри в аут, а при сетбола за Надал прати в мрежата и Рафа вече водеше с 2:1 сета след 7-6(5).

СЕТ 4

В четвъртия сет изтощението започна да си казва думата и двамата печелеха подаванията си, макар и не много лесно. Мачът навлезе в четвъртия си час, а за 12 гейма нямаше нито един шанс за пробив и беше време за нов тайбрек. Любопитно беше, че при 4-4 статистиката на двамата беше напълно балансирана – 31 уинъра и 31 непредизвикани грешки за Надал срещу 51 уинъра и 51 непредизвикани грешки за Димитров. Гришо показа здрави нерви и два пъти спечели подаването си за оставане в турнира – при 4-5 и 5-6.
В тайбрека шампионът от Бризбейн имаше късмет да хване линията с милиметри и изравни за 1:1 точки. Григор накара Надал да сгреши, от воле направи 4:2, спечели и трета поредна точка за 5:2. Изправен до стената Надал спаси първия сетбол, но Димитров не му остави шанс с мощен сервис при втория и взе 4-ия сет със 7-6(4), за да вкара мача в пети сет.

Статистиката сочеше, че Димитров никога не е печелил мач, продължил над три часа и половина в турнирите от Големия шлем – шест загуби и нито една победа.

Сет 5

Първият гейм беше истински маратон, продължил над 10 минути. Григор изостана с 15:40 на свое подаване, изравни до 40:40 и след куп размени на страхотни удари, най-сетне Димитров приключи гейма с хубав сервис – 1-0. В третия гейм хасковлията стъпи накриво при опит за лоб на Надал, но се изправи навреме за уинър по диагонала. Надал нямаше проблеми със своите първи три сервис гейма, а в ключовия седми гейм Григор удържа при 30:30 и със 75-ия си уинър в мача поведе с 4-3. В осмия гейм Гришо стигна до две точки за пробив, но те бяха неутрализирани от Надал, който имаше подкрепата на почти всички на корта и публиката екзалтирано скочи, когато той направи 4-4. Надал впрегна всички сили и проби Григор за 5-4, което нажежи още повече емоциите и му даде сервис гейм за мача. Григор Димитров не се предаде до самия край и спаси два мачбола, но при третия извади в аут и Надал падна на земята, ликувайки след успеха, дошъл след почти пет часа тенис за 6-4 в петия сет.

Димитров: Табило е доста неудобен съперник (ВИДЕО)

„Защото е левичар“

Гришо с победа за Европа на "Лейвър къп"(ВИДЕО)

Димитров с впечатляващ обрат срещу чилиец

Яник Синер ще е посланик на Зимните Олимпийски игри през 2026г

Световният номер 1 ще е лицето на олимпиадата в Милано и Кортина д'Ампецо

Нестеров загуби на четвъртфиналите на сингъл на турнир по тенис в Румъния

Третият поставен в схемата българин отстъпи на Том Генч (Германия) с 6:3, 2:6, 4:6