2. Тенис
  3. Гришо доиграва в събота със сет аванс

Гришо доиграва в събота със сет аванс

Дъжд прекъсна мача на Димитров в Париж

В последния ден на месец май дъждът прекъсна и отложи за събота мача от третия кръг на „Ролан Гарос“ между Григор Димитров и Зизу Бергс (Белгия).

Българинът спечели с 6:3 първия сет, който няколко пъти бе спиран заради лошото време в Париж, след което поведе с 2:1 във втория, когато бе взето решение срещата да се доиграе на 1 юни.

Лошото време съпътстваше целия ден на турнира и мачът започна с огромно закъснение. Двубоят на корт №17 бе първи между двамата съперници като в него Гришо се опитва да изравни най-доброто си класиране в надпреварата.

До момента хасковлията има 2 участия в осминафиналите, през 2020 и 2023 година, а през миналия сезон отстъпи в настоящата фаза пред Александър Зверев.

Мачът в петък започна лошо за Григор и той бе пробит още в първия гейм. В началото на втория, при 15:0 за Бергс, отново заваля, като това прекъсна срещата. Съдията на стола изчака около пет минути, след което се примири и играчите се прибраха в съблекалнята. Все пак паузата се оказа кратка и двубоят бе подновен, като Бергс демонстрира силата на своя сервис и спечели на нула първото си подаване в мача – 2:0. Димитров този път не си позволи същия лош старт като в откриващия си сервис гейм и с две добри атаки си осигури предимство при 30:0. Именно тогава българинът пресили един от форхендите си, но това не беше фатално, тъй като впоследствие той успя да затвори гейма без особени проблеми за 2:1. Дъждът обаче се превръщаше във все по-голям проблем за организаторите и заради него се стигна до ново прекъсване на срещата, като тенисистите пак бяха изпратени в съблекалнята. След повече от 20 минути мачът бе подновен. В четвъртия гейм Гришо получи първи шанс за пробив при 40:30. Белгиецът обаче изравни, а след дълго разиграване успя и да вземе предимство. След това Бергс обаче не можа да затвори гейма, след като двамата с българина излязоха на мрежата, а в крайна сметка първата ни ракета успя да прехвърли противника и да спечели точката. В следващото разиграването удар на Гришо срещна мрежата, но топката тупна в половината на белгиеца, който пък след това със смач отново взе преднина, а впоследствие направи резултата 3:1.

След това Димитров взе трудно гейма и намали до 2:3. Бергс започна сервис-гейма с двойна грешка – първата му в мача, а след това направи и непредизвикана грешка на мрежата. Гришо поведе с 40:15 и получи два шанса за пробив. Белгиецът изпрати топка, която бе посочена като аут, но Димитров се намеси и увери всички, че всъщност топката е попаднала в полето му, постъпвайки изключително джентълменски. След това хасковлията се възползва от втория си брейк пойнт и с къса топка върна пробива – 3:3. Зизу Бергс обаче получи нова възможност да пробие още в следващия гейм. Българинът успя да вземе две поредни точки и обърна гейма, а след това го и спечели с перфектен сервис – 3:4. 24-годишният белгиец направи първия си ас, но дори това не му помогна, след като Гришо стигна до 40:40 в гейма. След това обаче над корта заваля силен дъжд, което доведе до трето спиране на срещата. При поредното подновяване 24-годишният белгиец направи първия си ас, но дори това не му помогна, след като Гришо стигна до 40:40. След това обаче над корта заваля силен дъжд, което доведе до трето спиране на срещата. Този път паузата беше кратка, а след това Гришо пропиля една възможност за пробив, за да се стигне отново до равенство 40:40. Гришо стигна до нов брейк пойнт, като този път грешка нямаше и той поведе с пробив – 3:5. Българинът навакса изоставане от 0:30, за да спечели гейма и да затвори сета при 3:6.

Във втория Димитров отново спечели подаването на Бергс, а при 2:1 беше взето решение двубоят да бъде доигран в утрешния ден.