2. ТОКИО 2020
  3. ФАНТАСТИЧНО: Стойка Кръстева помля японка и е на финал! (ВИДЕО+СНИМКИ)

ФАНТАСТИЧНО: Стойка Кръстева помля японка и е на финал! (ВИДЕО+СНИМКИ)

Първият в историята олимпийски медал за България в женския бокс ще е от благороден метал!

Това стана факт, след като Стойка Кръстева разби японката Тсукими Намики в полуфинален сблъсък от категория до 51 кг и триумфира категорично с 5:0 съдийски гласа в Токио.

Представителката на домакините започна агресивно срещата, която обаче умело бе контрирана от нашето момиче.

Стойка взе центъра на ринга, като дебнеше своя момент, докато Намики се опитваше да кръжи около нея и да залага на бързи удари.

Стилът на двете предвеща красиви размени и умели комбинации, като Кръстева завърши силно рунда, което й донесе аванс от 4:1 гласа.

Японката продължи да опитва със скорост да притеснява нашето момиче, но опитът и класата на Стойка, както и ръстовото предимство позволиха на българката да държи дистанцията. С точни и премерени действия Кръстева показа, че е по-добрата на ринга и взе тотално превъзходство, печелейки и петте гласа на съдиите след втория рунд.

Така Стойка трябваше със спокойствие и увереност да довърши срещата. Нещо, което тя стори по впечатляващ начин и стигна до прекрасната победа.

За златото Стойка ще се изправи срещу туркинята Бусе Чакъроглу. Представителката на южната ни съседка победи с 5:0 съдийски гласа Хсиао Хуан от Китайско Тайпе. Туркинята е добре позната на нашето момиче, след като вече са се срещали на големи първенства и имат поделено надмощие. Бусе е Европейска шампионка от Мадрид 2019, като през същата година спечели Европейските игри в Минск и зае второ място на Световното първенство в Улан-Уде. Финалът е на 7 август от 8:15 часа.

За последно български боксьор стигна финал на олимпийските игри в Атланта. Тогава Даниел Петров спечели златото в категория до 48 килограма, а Серафим Тодоров (57 кг) и Тончо Тончев (60 кг) грабнаха сребърни отличия.