2. Волейбол
  3. България победи Франция на волейбол

България победи Франция на волейбол

Момчетата на треньора Николай Желязков се наложиха над шампионите от предишния континентален шампионат Франция с 3:1 (25:16, 22:25, 25:19, 25:22).

Националният отбор на България по волейбол за младежи пропусна възможността да се класира за финалната четворка на Европейското първенство в Беларус мач преди края на груповата фаза.

Момчетата на треньора Николай Желязков се наложиха над шампионите от предишния континентален шампионат Франция с 3:1 (25:16, 22:25, 25:19, 25:22). Така в последния си мач срещу Испания на България е необходим само гейм, за да се класира сред четирите най-добри състава при подрастващите в Европа.

Срещу Франция на техническата пауза нашите водеха с три точки - 8:5. Добрата игра на тима се запази и българите взеха гейма с 25:16. През тази част Жани Желязков продължи силното си представяне на европейското и записа пет точки. Направи впечатление и отличното посрещане на Ники Пенчев - 80 процента успеваемост.

През втория гейм французите засилиха своите атаки и начален удар и дръпнаха при първия технически таймаут с 8:5. След прекъсването българските момчета заиграха по настървено и съкратиха аванса на"петлите" само на една точка при 11:12.

Последваха два аса на Ники Пенчев, за да се стигне до моментното 13:12. При второто техническо прекъсване България поведе с 16:15. Две наивни грешки до мрежата не позволиха на българите да изравнят 23:23 и вместо това французите направиха 1:1 в мача.

Третата част започна доста равностойно, като само силният сервис на Жани Желязков доведе резултата до 8:7 при техническата пауза. Българите запазиха концентрираната си и успешна игра и поведоха с 16:12. Страхотно разиграване направиха двата отбора при 17-та точка за българския състав - сърцата игра и дори докосване на мрежата от френските играчи, което остана незабелязано от съдиите. В крайна сметка България отново поведе след 25:19.

Четвъртият гейм започна отлично за българския тим, след като на техническата почивка поведе с 8:6. При второто прекъсване обаче французите се оказаха по-концентрирани и дръпнаха с една точка при 16:15. Нямаше откъсвания в резултата и двата състава се следваха плътно, точка за точка. На полето се появи Пепи Каракашев вместо Пламен Драгиев, който направи няколко нелепи грешки при посрещане.

Все пак България спечели гейма и мача след 25:22. Голям принос в края имаше Ники Пенчев, който завърши мача със 17 точки (63 процента при посрещане), една по-малко от щатния реализатор на тима Жани Желязков. Двамата централни блокировачи - Трифонов и Рагин, завършиха съответно с 10 и 13 точки. За французите най-много точки реализира Талиа - 14 т.

България запазва второто си място в група В като има седем точки, една по-малко от вече класиралия се за полуфиналите тим на Сърбия. Французите пък останаха на последно място. На трето, четвърто и пето място са Испания, Италия и Беларус.

Състав на България за мача с Франция: Венци Рагин 13, Пламен Драгиев 7, Борислав Георгиев 6, Николай Пенчев 17, Венци Трифонов 10, Жани Желязков 18, Антон Василиев Ц либеро (Златан Йорданов, Петър Каракашев 2, Добри Димитров, Станислав Величков, Иван Иванов 1)