2. Волейбол
  3. България разби Китай на старта на Олимпийските квалификации (ВИДЕО)

България разби Китай на старта на Олимпийските квалификации (ВИДЕО)

Не оставихме шанс на домакините

България стартира по отличен начин Олимпийските квалификации с убедителен успех над домакина на турнира Китай с 3:0 гейма (25:18, 25:19, 25:14).

Момчетата на Пламен Константинов не дадоха никакъв шанс на домакините и с отлични проценти в атака, посрещане, 7 блокади и мощен сервис, довел до 7 аса започнаха убедително в турнира.

Отборът ни започна в състав Александър Николов, Цветан Соколов, Алекс Грозданов, Николай Колев, Георги Сеганов и Мартин Атанасов с либеро Симеон Добрев. По-късно по време на мача като резерви за тима на селекционера Пламен Константинов влязоха още Стефан Чавдаров, Николай Пенчев, Мартин Божилов и Симеон Николов.

Българският отбор започна по най-добрия начин с отлична серия на Мартин Атанасов от сервис и направи веднага разлика от 6:0, като за това допринесоха и грешките на китайците при посрещане и атака. Най-малката разлика бе при 13:11 за България, но родният отбор успя да увеличи при 19:14 и 24:16, а частта приключи с грешка от сервис на китаеца Цингуао Дай.

Втората част започна по-добре за домакините, които се откъснаха в резултата при 6:3. Тимът на Константинов обаче изравни при 9:9, а след това взе и преднина от 4 точки при подаване на Георги Сеганов. Азиатците отново изравниха при 15:15, но от този момент българският тим държеше контрол върху мача и завърши частта при 25:19 с грешка на Яочън Юй.

В третия гейм отново България имаше предимство през почти цялото време, като на моменти разликата между двата отбора бе 11 точки, както завърши и частта. Цветан Соколов сложи точка на мача с мощна атака, като топката отскочи в аут след блокада на китайците.

Капитанът Цветан Соколов завърши с 20 точки за България, а Мартин Атанасов добави още 10. За китайците 11 точки реализира Чуан Цзян.

Родният отбор имаше предимство в атака, блокада и при сервис (7 на един аса), като единствено посрещането на китайците бе по-добро на моменти.

С успеха тимът ни оглави временното класиране в Група C заедно с отбора на Аржентина, а утре сутрин отборът ще срещу европейския шампион Полша, който се наложи трудно в дебюта си над Белгия с 3:2.

По-рано през деня Белгия изтърва сензацията и мачбол срещу Европейския шампион Полша и допусна загуба с 2:3 (25:23, 20:25, 16:25, 25:21, 15:17).

Квота за Олимпийските игри в Париж получават само първите два тима.