2. Волейбол
  3. Борихме се, но не успяхме (видео)

Борихме се, но не успяхме (видео)

Паднахме с 2:3 гейма от Бразилия и няма да играем във финалите на Световната лига

Българският национален отбор по волейбол не успя да се класира за финалите на Световната лига в Кордоба.

„Лъвовете” на Силвано Пранди направиха много добър мач срещу световния шампион Бразилия, но отстъпиха с 2:3 гейма (21:25, 26:24, 31:29, 22:25, 12:15) в зала „Конгресна”. Взехме точка, но тя не ни е достатъчна да бъдем най-добрият втори отбор в Лигата и за Аржентина ще летят сърбите. Постигнахме 8 победи в група „А”, но западните ни съседи имат 9 в група „В”.

„Селесао” бе по-добрият отбор в първата част и закономерно я взе след 25:21 точки. Втората част обаче бе изключително драматична. „Трикольорите” поведоха в началото, последва спад в нашия отбор и 5 точки преднина за Бразилия, за да се стигна до крайното 26:24 точки в полза на „лъвовете” на Силвано Пранди. Третият гейм бе равностоен и дълъг. Затворихме частта при 31:29 точки. В четвъртия обаче бразилците успяха да изравнят след 25:22 и така всичко трябваше да се реши в пети гейм. Тайбрекът щеше да отговори и на въпроса дали ще се класираме за финалите в Световната лига. В него бразилците, които още вчера си бяха осигурили първото място в група "А", надделяха с 15:12 точки и взеха победата.

Над 6000 зрители подкрепяха „трикольорите” в зала „Конгресна”. Президентът Георги Първанов, министърът на физическото възпитание и спорта Свилен Нейков, заедно с министъра на финансите Симеон Дянков, също бяха в Двореца на културата и спорта.

Владо Николов бе най-резултатен за нашите с 17 точки, а въпреки здравословните си проблеми Матей Казийски добави 14. Цецо Соколов се отчете с 11, а за бразилците Леандро Висото реализира 21, докато Жиба приключи мача с 19.

За съжаление загубихме и ще се съсредоточим върху представянето си на световното първенство в Италия през септември.

Силвано Пранди не направи промени в състава си от вчера, въпреки проблемите на звездата ни Матей Казийски, който имаше вирусна инфекция. Лидерът на Бразилия Жиба не игра при успеха на „селесао” с 3:1 гейма над „трикольорите”, но днес е титуляр в селекцията на Бернардо Резенде. Началото бе равностойно. Резултатът вървеше точка до точка до първото техническо прекъсване. След отличен сервис на Сидао бразилците дръпнаха с две точки – 10:8. Владо Николов се отличи с две добри атаки за 13:13, а малко преди това Матей Казийски напусна полето като на негово място се появи Методи Ананиев. „Селесао” водеше с 16:14 до втората пауза. Последваха нови добри изяви на Жиба, Висото и компания – 20:17. Успяхме да върнем две точки, но в края на гейма Казийски, който се завърна в игра и неговите съотборници бяха безсилни. 1:0 за Бразилия след 25:21 точки.

Христо Цветанов започна втората част вместо Ники Николов. При 3:3 точки Владо Николов изпълни няколко много добри сервиса и се стигна до 6:3 в наша полза, резултат, принудил Бернардо Резенде да поиска прекъсване. След успешна блокада се стигна до 8:4. Прекъсването обаче се оказа прекрасно за гостите и те отбелязаха три поредни точки. При 9:10 Силвано Пранди бе принуден да вземе „тайм аут”. Този негов ход обаче не промени нещата на полето – 9:14 точки. Втората техническа пауза дойде при 11:16. Добри изяви на Вальо Братоев намалиха преднината на бразилците. Стигне се до 22:23, а драмата продължи – 24:24. Братоев и Николов довършиха „селесао” – 26:24 и 1:1 за 31 минути игра във втория гейм.

Започнахме по-добре и третия гейм. След няколко добри разигравания в наша полза поведохме с 6:3, а първата техническа пауза дойде при 8:5. След грешка на Мурильо от сервис вече водехме с 12:8., а след феноменална блокада на Ники Николов с 13:8. При 14:10 Жиба направи носена топка, но съдията си затвори очите и не отсъди точка за България. Ас на Владо Николов доведе нещата до 16:12. Вальо Братоев и Тошко Алексиев бяха неудържими на полето – 19:13. След прекъсването на Резенде гостите реализираха четири поредни точки. За съжаление комфортната ни преднина стана само една точка. Последва обаче изравняване – 20:20, а малко по-късно 23:23. След атака на Тошко Алексиев успяхме да дръпнем с 25:24, но Мурильо веднага изравни. Грешка на Виктор Йосифов и блокада на Висото дадоха аванс на гостите. Цецо Соколов направи две страхотни атаки и 28:27 в полза на „лъвовете”. След две грешки на бразилските нападатели взехме гейма – 31:29.

Поведохме с 5:3 в четвъртия гейм, преди Цецо Соколов да сбърка от сервис. Моментално обаче диагоналът се реабилитира за грешката си – 6:4. 8:5 за „лъвовете” след нова блестяща атака на Цецо. След паузата бразилците показаха отлична игра в защита, а мачът започна да върви точка за точка. След 16-ата точка обаче „селесао” дръпна в резултата – 20:17 в тяхна полза. Цецо Соколов и бомба от сервис на Матей Казийски намалиха изоставането до една точка. Спречкване между двамата старши-треньори доведе до жълти картони за тях и по една точка към активите на Бразилия и България – 22:20. След нея направихме две точки и изравнихме резултата. „Лъвовете” не издържаха в края – 22:25 и 2:2 гейма.

Започнахме тайбрека с Владо Николов вместо Цецо Соколов. Именно той реализира първата точка, а след мощен сервис на Андрей Жеков се стигна до 2:0. Бразилците изравниха и равенството се запази до 5:5. Последваха два съдийски подаръка за бразилците. Нашите обаче не се отчаяха и направиха 7:7. „Селесао” обаче се възползва от наши грешки и успя да поведе с 10:8. Въпреки прекъсването гостите направиха още две точки – 12:8. Въпреки опитите ни резултатът стана 14:11. Край на мача – 15:12 за Бразилия.

БЪЛГАРИЯ – БРАЗИЛИЯ 2:3 (21:25, 26:24, 31:29, 22:25, 12:15)