2. Волейбол
  3. Кунео и Владо Николов разбиха Тренто с 3:0 и взеха Суперкупата на Италия

Кунео и Владо Николов разбиха Тренто с 3:0 и взеха Суперкупата на Италия

Двубоят се игра в препълнената зала "Пала Руфини" в Торино

Капитанът на националния ни отбор по волейбол Владимир Николов и шампионът на Италия Бре Банка Ланути (Кунео) спечелиха и Суперкупата на страната. Владо Николов и компания победиха новия-стар световен клубен шампион Итас Диатек (Тренто) с 3:0 (25:20, 25:23, 25:22) в мача за трофея, игран снощи вечер в пълната зала "Пала Руфини" в Торино.

Шампионите от Кунео започнаха по-добре срещата и дръпнаха с 5:3 след пусната топка на сръбския разпределител-магьосник Никола Гърбич, а след това с 8:4 след мощна атака на белгийския капитан с италиански паспорт Вуут Вийсманс и двойна блокада на Гърбич и руския национал Александър Волков срещу Матей Казийски. Разликата набъбна до 10:4 след грешка в посрещане на Казийски и ас на Луиджи Мастранджело, което накара Радо Стойчев да вземе тайм-аут.

Трентинци успяха да стопят леко изоставането си при 14:10 след страхотна блокада на Казийски срещу Владо Николов, но техническата пауза дойде при 16:11 за възпитаниците на Алберто Джулиани след нова пусната топка на Никола Гърбич. Двата отбора продължиха равностойно до 22:17, след което Николов и компания спокойно спечелиха гейма при 25:20 в своя полза след сервис в аут на Никола Леонарди от БГ Тренто.

В началото на втората част волейболистите на Кунео отново поведоха с 3:0 благодарение на сервисите на Александър Волков, а първото техническо прекъсване дойде при 8:6 след блокада на Владо Николов срещу Цветан Соколов, който влезе на мястото на Ян Щокър. Постепенно момчетата на Радо Стойчев успяха да изравнят при 12:12. Равенството се запази до 14:14, след което втората техническа пауза дойде при 16:14 за световните шампиони след успешна атака на Матей Казийски и ас на Османи Хуанторена. Последва нова атака на Казийски и 17:14, но последва намаляване на разликата до 18:17 след атака през центъра и контра на Луиджи Мастранджело. Отново благодарение на отличния сервис на опитния Мастранджело Кунео обърна до 21:20 в своя полза, което накара Радо Стойчев да поиска тайм-аут. Последва атака в аут на Цецо Соколов и 22:20, но световните шампиони изравниха при 22:22 след блок-аут на Хуанторена. В крайна сметка Кунео затвориха гейма при 25:23 след атака през центъра на Александър Волков и контра на Симоне Пароди.

След равностойното начало на третия гейм Кунео поведе със 7:5 след атака в аут на Цецо Соколов, но трентинци веднага изравниха при 7:7 след успешно нападение на Соколов и блокада на Матей Казийски. Все пак техническата пауза дойде при 8:7 за шампионите след сервис в аут на Османи Хуанторена. Световните шампиони успяха да изравнят при 10:10 след мощна атака на Хуанторена и дори да поведат с 11:10 след аут на Владо Николов.

Преднината на БГ Тренто леко нарасна при 13:11 след блокада на Андреа Сала, което накара Алберто Джулиани да вземе тайм-аут. Това даде ефект и Кунео изравни при 13:13. Техническото прекъсване пък дойде при 16:15 за Кунео след нова мощна атака на Вуут Вийсманс.

Разликата леко набъбна при 18:16 след блокада на Александър Волков срещу Матей Казийски и тайм-аут за Радо Стойчев. Това помогна и трентинци изравниха при 18:18 след грешка при мрежата на Кунео. Владо Николов и компания веднага си върнаха преднината при 21:19 след бомбена атака на Симоне Пароди и блокада на Вийсманс. Кунео спечелиха гейма с 25:22 след атака през центъра на Александър Волков, а с това мача с 3:0 и Суперкупата на Италия.

Владо Николов игра цял мач за Кунео и завърши с 9 точки (1 блок и 33% ефективност в атака), колкото имаше и Луиджи Мастранджело (2 блока, 2 аса и 56% ефективност в атака). Най-полезни пък за новите носителители на Суперкупата бяха Симоне Пароди (1 блок, 50% ефективност в атака, 65% позитивно и 57% перфектно посрещане) и Александър Волков (3 блока, 1 ас и 89% ефективност в атака) с по 12 точки. От друга страна звездата и капитан на БГ Тренто Матей Казийски реализира 11 точки (1 блок, 42% ефективност в атака, 65% позитивно и 55% перфектно посрещане), а Цветан Соколов, който влезе като резерва в началото на втория гейм добави 10% точки (53% ефективност в атака), но и това не помогна.

Това е първи трофей за възпитаниците на Алберто Джулиани за новия сезон, след като станаха шампиони на Италия за 2010 година след 3:1 гейма отново над БГ Тренто и спечелиха Купата на Европейската волейболна конфедерация (CEV). Това в четвърта Суперкупа на Италия за Кунео след 1996, 1999 и 2002 година. От друга страна Матей Казийски и съотборниците му изпуснаха за втори път да спечелят купата, след като през 2008 година паднаха от Лубе Банка Марке (Мачерата) с 0:3 (34:36, 19:25, 19:25) във Флоренция.

БРЕ БАНКА ЛАНУТИ (КУНЕО) - ИТАС ДИАТЕК (ТРЕНТО) 3:0 (25:20, 25:23, 25:22)