2. Волейбол
  3. Левски Сиконко победи Арда в нервен двубой

Левски Сиконко победи Арда в нервен двубой

Отборът на Левски Сиконко (София) постигна първата си победа в започналия вчера турнир за Купа Филипови 2000, част от Суперлигата на България. Сините победиха Арда (Кърджали) с 3:1 (26:28, 25:21, 25:23, 25:20) пред препълнените трибуни на зала Арпезос.

Отборът на Левски Сиконко (София) постигна първата си победа в започналия вчера турнир за Купа Филипови 2000, част от Суперлигата на България.  Сините победиха Арда (Кърджали) с 3:1 (26:28, 25:21, 25:23, 25:20) пред препълнените трибуни на зала Арпезос, съобщи БФВолейбол.

Волейбол на супер ниво на практика имаше само в първия гейм.  Той вървеше точка за точка с красиви изпълнения от страна и на двата отбора.  Арда имаха точка предимство на двете служебни паузи.  Ас на Запрян Доникян доведе до 22:20, последвано от незабавно изравняване за 22:22.  Инфарктната битка продължи докато две поредни страхотни атаки на Златан Йорданов и Доникян не донесоха победата за домакините с 28:26.  В този гейм за страхотни свои изяви заслужава да бъде отличен либерото на Арда Николай Колев.

Оттук нататък двата отбора се концентрираха повече в търсене на обяснения от двамата съдии, отколкото в игра на волейбол.  Сините дръпнаха с 3-4 точки разлика от самото начало на втория гейм и успяха да я задържат до края - 21:25.

В третата част след 11:15 Небесносините постигнаха две поредни точки за 13:15, втората от които за носена топка при посрещане.  Капитанът на софиянци Георги Братоев тръгна бурно да спори с първия съдия Красимир Тодоров, за което след малко си изпроси жълт картон - 14:15.  Младият разпределител продължи да изразява недоволството си и принуди Тодоров да му покаже и червен картон и да го изпрати на трибуните до края на гейма.  В този момент наставникът на Левски Пламен Христов демонстративно извади отбора от терена, но след доста разправии между него, съдиите, капитаните и намесата на дежурния делегат на БФВ Константин Тюфекчиев играта продължи с резерния плеймейкър на Сините Велислав Йонев.  Домакините се възползваха от това и обърнаха до 22:19, в който момент още едно съдийско решение породи бурни протести от страна на гостите, придружени от ново излизане на отбора извън игрището.  Когато играта отново бе възобновена, Небесносините вече бяха изгубили концентрация и позволиха на софиянци да обърнат до 22:24 при сервиси на Йонев и след страхотни две точки от контра и блокада на Теодор Богданов.  Така Левски спечели и този гейм, затваряйки го при 23:25.  При цялата тази суматоха, Богданов и разпределителят на Арда Ивайло Илиев заслужават да бъдат поздравени за демонстрирания феърплей при признаване на свои грешки, което предотврати още разправии.

В четвъртата част Братоев се върна в игра.  Подобно на втория гейм, Левски акумулира преднина още до първото техническо прекъсване и не позволи тя да бъде заличена, въпреки опитите на Иван Халачев да обърне хода на мача, пускайки в игра младите Христо Гинев и Георги Топалов.

Александър Симеонов от софийския тим стана топреализатор на мача с впечатляващите 28 точки (3 аса, 23 атаки, 2 блокади).  За Арда диагоналът Невен Нешев отбеляза 24 (2 аса, 21 атаки, 1 блокада).