2. Волейбол
  3. Никакъв шанс за холандците - втори път 3:0 за националите (видео)

Никакъв шанс за холандците - втори път 3:0 за националите (видео)

Втори пореден чист успех приближи България на точка от лидера Бразилия

След като вчера помля Холандия в Апелдорн, българският национален отбор спечели и втория си мач на холандска земя с безапелационното 3:0. Момчетата на Силвано Пранди взеха преднина от 2:0 след 21:25 и 25:20 в първите две части. Националите повториха развоя на вчерашния двубой и в третата част обрънаха лалетата за 25:22 и със силна серия в последните разигравания подпечатаха авторитета си с нов убедителен успех. Българските национали се бетонираха на второто място в Група "А" и с 13 точки изостават на една от временния лидер Бразилия преди решаващите домакинства във Варна.

Срещата започна по прекрасен начин за България – холандците допуснаха груби грешки в защита, от които Матей Казийски и компания се възползваха по най-добрия начин и набързо поведоха с 4:1. Преднината от 3 точки се запази до 7:4, когато Ники Николов не завърши добре една атака и позволи на „лалетата” да намалят, а при 8:6 в наша полза дойде и първото техническо прекъсване.

След него Холандия направи 3 поредни точки и успя да обърне резултата в своя полза до 9:8. България на свой ред обърна, а резултатът вървеше равен до 13:13. Силната игра в защита на нашите доведе до преднина от 16:14, когато дойде и второто прекъсване. Преднината от 2 точки се запази до 21:19, когато съдията отсъди спорен аут на домакините в наша полза, последван от мощен удар по диагонала на Тошко Алексиев за 23:19, което принуди холандският треньор да поиска прекъсване.

При 23:20 Силвано Пранди също поиска прекъсване, за да даде указания на своите момчета как да завършат гейма. Две поредни грешки от сервис за двата отбора доведоха до 24:21 за България и гейм-пойт, който бе реализиран след аут на Бонте.

Холандците стартираха гейма с две поредни точки дошли след блокаут и успешно спряна атака на Матей Казийски. Националите се върнаха в резултата, но при 5-4 в полза на „лалетата” нашите на успяха да парират силен изстрел на Дик Кой и той възстанови аванса от две точки. В следващото разиграване двойна блокада срещу Казийски доведе до нова точка и 7-4.

С умел блок срещу Кой Владимир Николов продължи с отличните изяви и отново съкрати аванса на домакините – 7-6. Първото техническо прекъсване настъпи при 8-6 в полза на домакините, които по подобие на вчерашния мач започнаха втория гейм с лек превес в играта си. Мощният български контингент от над 500 души изригна след поредната неспасяема атака на Николов. Тя обаче не помогна на българите да изравнят резултата и в следващите атаки домакините се откъснаха напред с 11-7. Това принуди Силвано Пранди да поиска прекъсване. Безобразно посрещане на холандците доведе резултата до 11-9, но за пореден път националите изпуснаха възможността да се изравнят със съперника. Витце Коойстра прати изстрел в аут за 12-10, а прецизна атака на Владо Николов намали отстоянието с още една точка. Разликата се запази до 14-13, след което тройна блокада с Виктор Йосифов по средата отказа Коойстра и възстанови равенството. Две поредни грешки на холандците фиксираха поредни равенства при 16-16 с неправилна игра на блокадата и сервис в мрежата за 17:17.

Тромел Йероен сгреши при следващата атака и стреля в аут, а Матей Казийски залъга блокадата и реализира за 19-17, с което националите поведоха за първи път във втория гейм. „Лалетата” бързо догониха българския тим с две поредни точки, но Андрей Жеков с втората си точка за мача върна преднината – 20-19. Серия от три поредни точки и на Казийски и Владо Николов и грешка на Клапвийк, който докосна мрежата българите достигнаха до гейм пойнт – 24-20. Блок на Виктор Йосифов затвори гейма и удвои преднината на националите.

Духът на холандците не бе сломен и те отново стартираха силно в третата част. Дик Кой не успя да достигне отклонена атака на Владо Николов, но домакините вече водеха с 2-1. Владо Николов бе безкомпромисен за 5-5, но непосредствено след това домакините се върнаха начело, чрез Дик Кой. Андрей Жеков вкара удобна топка за 7-7, а на сервис застана Методи Ананиев. Две грешки от сервис позволиха на „лалетата” да дръпнат с две точки напред и с последвал блокаут да увеличат актива си до 12-9. В третия гейм холандците играха далеч по-освободено, но Методи Ананиев и Матей Казийски не им позволиха да запазят преднината си – 15-15. Ники Николов пък изведе нашите напред в решителен момент от мача – 16-15. Две докосвания до мрежата обаче костваха ценната преднина на нашите, които при второто техническо прекъсване отново изоставаха с две точки – 16-18.

Отлични атаки запазиха шансовете на националите да приключат мача в третия гейм. Казийски изравни за 19-19 и за пореден път се подигра с противниковата блокада – 20-19. Владо Николов продължи наказателната акция и България вече водеше с две точки на финалната права. Николов реализира 13-ата си точка за 23-21 с нов неспасяем изстрел по диагонала. Блокадата се провали за n-ти път под прострелните атаки на капитана и националите стигнаха до мачпойнт с 24-22. 20-ата противникова грешка сложи край на мача и с 25:22 в третия гейм националите ще очаква предстоящите си домакински двубой, в първия от които приемат Южна Корея.

Холандия: Яник ван Харскамп, Нийлс Клапвийк, Дик Коой, Йерун Ройвердинк, Роб Бонте, Витце Койстра – Йелте Маан-либеро'
Старши треньор: Петер Бланже;

България: Андрей Жеков, Владимир Николов, Матей Казийски, Тодор Алексиев, Виктор Йосифов, Николай Николов - Теодор Салпаров-либеро;
Старши треньор: Силвано Пранди;