1. Novsport
  2. Волейбол
  3. Плачи: През 1984г. ми предрекоха, че ще дойда в България

Плачи: През 1984г. ми предрекоха, че ще дойда в България

"Чувствам се свързан с българската нация, хората тук са като в Южна Италия", призна селекционерът на България

Плачи: През 1984г. ми предрекоха, че ще дойда в България
Ще пиете ли кафе? А искате   ли баница? С тези ду­ми, изречени на български, италианският треньор на национал­ния ни отбор по волейбол Камило Плачи започва раз­говора, ден след като офи­циално бе обявен като нов селекционер.
 
- Вече сте старши тре­ньор - чувството по-раз­лично ли е?
- Отговорността е по-голя­ма, защото всички финални решения вече трябва да ги вземам аз.
 
- Явно вече се чувствате готов да сте първи тре­ньор...
- Да, готов съм. С всички треньори досега в национал­ния отбор имах моето място да давам мнението си и зато­ва съм готов.
 
- Защо не поискахте да заемете поста след увол­нението на Силвано Пранди например?
- Когато го смениха, аз не знаех. Тогава ми се обади Радостин Стойчев и ми каза, че му предлагат да стане тре­ньор, и той съответно ми предложи да стана помощ­ник. По същото време дойде и предложение от Русия да работя там с по-добър дого­вор от финансова гледна точ­ка. Но реших да остана в Бъл­гария.
 
- Защо?
- Защото се усещах свър­зан с българския отбор след 2 години работа.
 
- А сега в кой момент ре­шихте, че е дошло времето да поискате да сте първи треньор - на олимпиадата ли?
- Федерацията ми предло­жи три пъти. Първият път бе, когато освободиха Стойчев. Тогава казах „не", защото ми се струваше логично и на втората олимпийска квалификация да продължим със същата конфигурация на ща­ба. Вторият път бе, когато Стойчев си подаде оставка­та. Но бях в болница и не мо­жех да съм сигурен за датата на завръщането си. Третият път бе, когато се прибрахме от олимпиадата в София.
 
- Един мач „изяде" гла­вата на Стойчев - загубата от Германия на първата олимпийска квалифика­ция в София. Вие бяхте най-близо до него, а за публиката и дори за специа­листите останаха загадка някои решения на треньора. Какво е вашето вижда­не по въпроса?
- Когато първият треньор взема решения те са свърза­ни с втория. Някой път се по­лучава, друг път - не. Не мога да кажа, че аз нямам нищо общо.
 
- Но защо не се получи?
- Беше направен един из­бор, но не стана както го ми­слехме. Само който не взема решения, само той не греши.
 
-Този мач промени ли не­що в отношенията между вас и Стойчев?
- Абсолютно не.
 
- А сегашната размяна на ролите с Найден Найденов няма ли да се отрази на ра­ботата ви?
- Отборът работи по една система от времето на Пранди. При Радо беше друга система, но не много различна. Сега има продължение на та­зи система. Да не забравяме, че съм бил 4 години втори треньор, а не асистент. И всички тренировки и мачове са подготвени от мен. Има разлика между асистент-треньор и помощник-треньор...
 
- Вие на какво отдавате успеха на олимпиадата за отбора, за който се смяташе, че отива едва ли не на екскурзия?
- Имаше две основни неща - първо момчетата разбраха, че това може да е тяхната възможност в живота да се покажат на целия свят. Второ-успяхме да запазим високото ниво на работа. Подго­твихме много добре мачове­те. Естествено, напрежението бе свалено и от това, че отборът игра, без да му се възлагат големи очаквания.
 
- А напрежение нямаше ли от факта, че отборите на Полша, Италия и Германия ни биха скоро преди олим­пиадата?
- Много добре е, че спортът не е точна наука...
 
- Говорите за напреже­ние. Налага се и мнение, че липсата на Матей Казийски и Андрей Жеков също е свалило част от напреже­нието от пo-младите състе­затели...
- Доказателство за това ня­ма как да има. Матей и Андрей щяха да добавят повече техническо качество на от­бора.
 
- Вече като старши тре­ньор чухте ли се с тях?
- Още не.
 
- Кое ще е по-удачно -връщането и на двамата или само на единия?
- Правилно е да говоря и с двамата. Важното е и какво те усещат, защото инициативата трябва да дойде от тях. Не мога да кажа, че ще ги убедя. Те трябва да решат. Все пак става въпрос за един от най-добрите нападатели на света. И разпределител, който дълги години бе основен играч в националния. То­ва е техническо богатство, което трябва да опитаме да върнем в отбора.
 
- Казахте, че сте отказали на Русия, но бяхте там на олимпиадата в Пекин. Как­ва е разликата между рус­наците и българите във во­лейбола?
- С българските играчи е по-лесно да се комуникира, защото като характер са по-отворени. И по време на ра­ботата питат - защо така, а не иначе? Защо по тази систе­ма, а не по друга? Докато руснаците изпълняват това, което им се казва. 
 
- Живеете в хотела на Бо­рислав Кьосев, където ре­сторантът се казва „Сла­дък живот". Какво е за вас сладък живот и къде е най-сладък - в Италия, Русия или България?
- Сладкият живот е там, къ­дето работя. Иначе за мен това е първо да си здрав, да се чувстваш добре на рабо­тата си и да имаш добри отно­шения с хората около себе си.
 
- След 4 години работа с българи как ги чувствате?
- Като хората от Южна Ита­лия, откъдето съм аз. Отво­рени са по характер, слушат музика, събират се с прияте­ли в компания...
 
- Вероятно е добре също, че до вас са хора, които го­ворят перфектен италиански...
- О, да. Да имаш шефове, които да говорят твоя език, е прекрасно. Това обаче е и знак на съдбата. През 1984-85 г. тренирах капитана на националния ви отбор - тогава Митко Тодоров. И той тога­ва ми каза - един ден ще дой­деш в България. И така ста­на.
 
- С кои други български волейболисти сте работи­ли преди?
- Само с него, но познавах много - Любо Ганев, Борис­лав Кьосев, Димо Тонев, Иван Сеферинов, Драганов...
 
- Една от причините за смяната на Пранди бе, че поради езиковата бариера няма достатъчно добра ко­муникация между него и играчите. Сега не стои ли същият проблем при вас?
- Не, няма. Техническият език по време на трениров­ките и мачовете е италиан­ски и всички го разбират.
 
- Става въпрос, че поня­кога се налага дори да из­псувате, за да ви разберат по-добре...
- Но аз го правя... Вие не чухте ли по време на олим­пиадата? Не беше псувня, но цял свят чу как казвам на Георги Братоев на мача с Италия: Ще правиш това, което аз кажа, а не каквото мислиш ти! Ако не си го раз­брал, да ти го преведат на три езика.
 
- А в Италия как ви възприемат като треньор на България, защото Пранди го приеха „на нож"?
- За мен бе по-лесно, защо­то аз продължавам нещо, което вече е направено. Медиите в Италия и по време на олимпиадата, и след това оцениха играта на българ­ския отбор. И коментираха като правилно решението на Българската федерация да ми повери отбора.
 
- А как да си обясним, че такъв успех на олимпиада­та не можа да осигури трансфер в чужбина на трима от националите ни?
- Няма точен отговор. Мно­го отбори вземат чужденци за точно определена цел. Но има и много добри италиан­ски състезатели без отбори. Има криза и самите отбори внимателно „пазаруват". Предпочитат добри и евтини играчи.
 
- Нямате конкретна цел от федерацията за следва­щите две състезания - Све­товната лига и европейско­то първенство. Вашата обективна лична цел ос­вен, естествено, първото място?
- Целта не винаги е най-важното нещо, но все пак -финалите на лигата и финал на европейското.