2. Волейбол
  3. Сърбия отново не остави шанс на лъвиците - 3:1 във финала

Сърбия отново не остави шанс на лъвиците - 3:1 във финала

Сръбкините защитиха безапелационно Европейската си титла

Волейболните ни националки не успяха да повторят вчерашния си подвиг  от полуфиналите за Европейската лига, в които надделяха геройски над тима на домакините Турция. Във финалния спор на континенталния шампионат лъвиците отстъпиха на миналогодишните шампионки от Сърбия с 1:3 гейма (20:25, 20:25, 25:16, 22:25). В груповата фаза на турнира България записа едва една победа срещу съседката ни в четири двубоя.

Мачът започна по нежелан начин за българските националки, които изостанаха с 0-4 още в първите минути. Бракочевич изведе сръбкините напред, но с поредни точки на Страши Филипова и Емилия Николова и добра блокада нашите успяха да наваксат изоставането и се изравниха при 6-6 след слабо посрещане на сръбкините.

Ева Янева запази разликата минимална при 8-9. След този момент мачът продължи да се движи точка за точка, като нито един от съставите не позволяваше на другия да се отдалечи напред. Равенството се запази до 19-19, но наш сервис попадна в мрежата, а Рабаджиева не посрещна добре последвалата противникова атака. Грешката позволи на сръбкините да затворят гейма при 25-20

Втората  част се разви, следвайки събитията от първия гейм с разликата, че преднината в началото бе за българките, които
поведоха с 2:1. Ева Янева отново не посрещна добре следващата топка и подари точка на сръбкините. След като отново изостанаха в резултата нашите реализираха две поредни точки за 6-8 в полза на сръбкините преди първото техническо прекъсване във втория гейм. След почивката европейските шампионки поведоха с 9-6 със сполучлив блок. Сръбкините продължиха да трупат актив и в средата на гейма водеха с 15 – 12 след блок аут на Филипова. Няколко офанзивни грешки на шампионките и ефективен блок срещу основния им коз Йована Бракочевич нашите успяха да намалят до 15:16. Русева притесни отбраната на сръбкините с отличен сервис, а Тони Зетова се възползва от свободната топка, която премина в полето на нашите и заби за 18:18. Неуспешните завършеци на атаките на националките обаче отвориха голямо предимство за опонентките им, които поведоха с 23:20 на финалната права във втория гейм. Почти три пъти повече бяха точките от блокада, който бяха реализирали волейболистките на Сърбия от началото на мача и това бе основната разлика между двата състава. Ева Янева не успя да реализира за 21:24, а при следващото разиграване Йелена Николич прати топката в блокадата на Филипова и оттам в аут за да затвори и втората част на мача с 25:20.

Сръбския отбор поведе с 4-3 в четвъртата част, но кратка серия преди първото прекъсване на сръбкините изгради преднина от 12-9 за лъвиците. Волейболистките ни не се ограничиха единствено с това и отвориха още по-голям актив. При 16-12 нашите изградиха най-голямата си преднина в мача, а точките продължиха да се трупат до 24-14, когато националките достигнаха до първия си геймбол. Сръбкините успяха да върнат две точки, но те се оказаха пределно недостатъчни и българките намалиха резултата до 1:2 гейма след 25-16.

Сръбкините стартираха с минимално предимство в четвъртата част и взеха първото си прекъсване след 8-7. Българките запазиха минимално отстояние в резултата. Кръсманович реализира за 14-12, Бракочевич пък  добави още една точка след това. Оттук нататък сръбкините продължиха да трупат точки. Страши Филипова направи ненужно отиграване, което обърка съотборничките й това доведе до 20-16 за противниковия отбор. При 21-17 Цвети Заркова застана а сервис, но след няколко пропуснати възможности в разигравамето Бракочевич блокира Ева Янева за 22-17. Опърничавостта на нашите се запази до 22-25, с което сръбкините спечелиха Европейската лига, а с това и директно класиране за следващото издание на Гран при.

България – Сърбия 1:3 (20:25, 20:25, 25:16, 22:25)

България: Диана Ненова, Страшимира Филипова, Цветелина Заркова, Ева Янева, Елица Василева, Емилия Николова - Мария Филипова – либеро
Старши-треньор: Драган Нешич
Сърбия: Мая Огниенович, Йована Бракочевич, Брижитка Молнар, Йелена Николич, Милена Рашич, Наташа Кръсманович - Сузана Чебич – либеро
Старши-треньор: Зоран Терзич.