2. Волейбол
  3. След половин час без ток в залата Италия нанесе първо поражение на България

След половин час без ток в залата Италия нанесе първо поражение на България

Следващият мач е с Гърция

Националният отбор за мъже под 20 години претърпя първо поражение на Европейското първенство, което се провежда в Сърбия и Гърция (26 август – 7 септември). В четвъртата среща от Група II селекцията на Мирослав Живков отстъпи след обрат срещу Италия – 1:3 (25-15, 21-25, 20-25, 21-25). До този момент нямахме загубен гейм на шампионата, а вече сме с актив от три победи и едно поражение.

Двубоят продължи 136 минути, но бе прекъснат за над половин час (при 20:15 за Италия в третия гейм), след като токът в залата в Арта спря. Това се случи в момент, в който заваля над града.

Италия поведе с 3:1, а Симеон Николов изравни. Обратът не се забави. Русев на блокада ни изведе с 6:4, а италианският щаб поиска прекъсване. "Скуадра" също опита да ни изравни, но първо Барото сгреши на сервис, а след това Титрийски заби за 8:6. Точка на Делибосов и аут за Италия покачи разликата на 4 т. (11:7). Отново Стилиян Делибосов ни изведе при 5 т. аванс, а мощен Къндев на диагонала накара Италия да ползва втори таймаут при 13:8. С два поредни аса на Делибосов серията ни скочи до 5 поредни точки, а разликата стана 8 (16:8). Делибосов бе близо и до трети пореден аса, но Барото самоотвержено спаси почти невъзможна топка. Италианците не успяха да организират добра контра, а Русев заби през центъра. След това и Титрийски записа директна точка от начален удар за 19:10. Всеки опит на Италия да натрупа точков актив бе прекъсван с блокаут, а така се запазваше и аванса ни от три точки. Две грешки на сервис за Италия ни изведоха до геймбол при 24:15, който бе реализиран мигновено с чудесна защита и тройна блокада.

Титрийски откри точковата ни сметка във втората част. Ас на Барото изравни резултата при 4:4, но не допуснахме да ни поведат до 9:9. Това се случи в следващата атака и Мирослав Живков взе прекъсване. След него обаче италианците заиграха много по-добре и постепенно увеличаваха дистанцията от нас. Тя достигна 5 т. (16:21). Това им даде спокойствие да вървят към затваряне на частта в тяхна полза, но нашите момчета не се предадоха. Успяха да стопят до 20:23, което накара съперникът да вземе таймаут. След блокаут обаче се стигна до геймбол за Италия. Мощен удар по диагонала на Николай Иванов спаси първата възможност, но след това Барото прати неспасяем удар за 25:21.

Третият гейм започна с грешка на Симеон Николов на начален удар и затруднения при посрещане – 1:4. Титрийски сам на мрежата спаси една атака за 3:4, не допускайки разликата да стане по-изразителна в ранен етап. Пайп на Къндев не бе зачетен от при 3:7, а поредицата на "Скуадра" набъбна на 5 точки (3:8), което накара щаба ни да използва таймаут. Ефективността ни в атака се наруши, като Николай Иванов успя да запише две точки – 5:10. Грешка на Селери на начален удар и последвал ас на Къндев върнаха интригата при 10:13. Либерото Чипев не успя да посрещне хубаво една топка и отново авансът на Италия стана 5 т., а Живков ползва отново таймаут при 11:16. Националите правеха много индивидуални грешки, а Козелов замени Русев. При 15:20 имаше проблем с осветлението в залата, след като заваля дъжд над Арта и токът спря. Срещата бе подновена с точка за „Скуадра". Андреев замени Къндев. След точка, която бе отсъдена от първия рефер за България, но в последствие страничният съдия посъветва друго и бе присъдена на съперника, италианците стигнаха до геймбол. Спасихме три възможости да поведат в геймовете, а треньорът им Микеле Занин взе прекъсване. Бристот реализира за 25:20 и така отборът му извоюва пълен обрат.

Делибосов заби за първа точка в четвъртата част, а България поведе с 3:1 след аут от сервис за Италия. С блок на Николов авнасът ни стана 6:3, а италианският щаб използва таймаут при 8:4. Съперникът успя да ни доближи при 10:12, когато Живков поиска прекъсване. Две поредни успешни блокади на "Скуадра" и равенство – 12:12. Жасмин Величков се появи на полето. Козелов не допусна обрат за кратко, но той дойде след грешка на Иванов на сервис и аут на Андреев. След това и атака на Къндев също не намери очертания на полето - 14:16. Забивка на Барото ги отдалечи с 3 т., а България използва второ прекъсване. Играта бе подновена с ас на Маджиано за 14:18. Съдията отсъди аут една наша топка в полета, а Александър Николов влезе на мястото на Делибосов. Иванов намали на 3 т. (18:21). Величков също не успя да вкара сервиса и така да върнем интригата. Барото продължи да бомбандира с ударите си и доведе срещата до мачбол за Италия. Началният му удар излезе в аут, но при следващата контраатака на "Скуадра" отново той се разписа за 25:21.

Допуснахме 25 грешки на начален удар (общо 35 в мача) и записахме 6 аса. Толкова бяха и точките ни от блокада. Не толкова ефективно бе и посрещането ни (19%). Кристиян Титрийски завърши с 11 точки, а 10 добави Александър Къндев. Делибосов днес завърши с 9 т., а Николай Иванов се включи с 8 т. Италия не ни превъзхождаше нито в процента атака или посрещане, но демонстрира отлична игра на блокада, завършвайки с 15 точки. Томасо Барото се отличи с 22 точки (5 блокади, 1 ас).

В събота излизаме срещу домакина Гърция, а срещата е с начало 20:00 ч.