3. 2-ма носители, 5-ма финалисти и 6-ма полуфиналисти почват похода си за купата

2-ма носители, 5-ма финалисти и 6-ма полуфиналисти почват похода си за купата

Завладяваща романтика, спомени, мирис на кебапчета, незабравими битки и велики победи. Това е само част от богатата палитра на надпреварата, която стартира този четвъртък с мачовете от първия кръг

Футболът в турнира за Купата на България – един от малкото, запазили или по-скоро възстановили своята автентичност. Завладяваща романтика, спомени, мирис на кебапчета, незабравими битки и велики победи. Това е само част от богатата палитра на надпреварата, която стартира този четвъртък с мачовете от първия кръг. Пардон, в сряда, защото култовият сблъсък между Урвич 1960 (Долни Пасарел) и Чавдар (Етрополе) беше изместен с ден по-рано. Край с. Долни Пасарел е загинал летецът-изтребител Димитър Списаревски, докато етрополци се изстреляха на полуфиналите в турнира само преди малко повече от година.

Турнирът за купата дава уникалния шанс на малките клубове да останат в историята така, както са сторили отбори като Чепинец (Велинград), който през сезон 1977/78 отстранява Левски, но губи от ЦСКА на полуфиналите след дузпи.

Novsport.com Ви представя някои от отборите, които ще вземат участие в първия кръг тази седмица, с уговорката, че турнирът за Купата на България дава привилегията, която, преди да бъде учреден през 1980/81, е давала турнирът за Купата на Съветската армия - участие в Европа. Ето и снимки на арените, където ще се проведат култовите битки.

Чепинец Велинград

През 1977/78 г. достига до полуфинал за купата на страната, но отпада от ЦСКА с 4:5 след изпълнение на дузпи (в редовното време 0:0, а след продълженията - 1:1). Преди това в същия турнир Чепинец отстранява: Ботев (Ихтиман) с 4:2, Етър с 4:3, Сливен с 4:0 сл. (прекратен при 1:0) и Левски (София) с 5:3 след изпълнение на дузпи (в редовното време 1:1). На следващата година завършва на 3 място в Южната "Б" група. Играе мачовете си на стадион "Чепинец", с капацитет 8000 зрители.

(Стадион "Чепинец" ще приеме битката срещу Ботев Козлодуй)

Локомотив (Горна Оряховица)

Най-големият успех на Локомотив (Горна Оряховица) датира от 1987 г. Тогава в турнира за Купата на България отборът достига до полуфинал, където отпада в един мач на неутрален терен от Левски (София) след 0:2.

(Стадион "Локомотив" ще приеме битката срещу Септември Симитли)

Пирин Земен

Земен няма нищо общо с Пирин освен, че се намира в България! Тогава защо футболният отбор се нарича така? Той е доста стар, създаден през 1923 г.

Една от историите разказва, че при регистрацията му е трябвало да бъде наречен "Пирия" - това е област в Земен, но чиновническа грешка при записването му в регистрите го преименува и носи до ден днешен името "Пирин".

Традиционните цветове са жълто и светло синьо, но доста време отборът игра със зелени екипи.

Доста талантливи момчета са играли на стадиона, но прочутата земенска джанковица е провалила не една футболна кариера.

Тунджа (Ямбол)

Четвъртфиналист за купата на страната през 1960 г. (като "Николай Лъсков"). Тунджа играе срещите си на стадион "Тунджа" или познат още като "Николай Лъсков", с капацитет 18 000 зрители. Стадионът се намира в западната част на град Ямбол, в квартал Златен Рог и е разположен на река Тунджа.

(Стадион "Тунджа" ще приеме битката срещу Бдин Видин)

Спартак (Плевен)

Финалист за купата през 1957 и 1987 г.

Етър (Велико Търново)

Най-големите си успехи отборът постига през годините 1989-1991 г., когато играе в два полуфинала за купата на България (1990 и 1991). През 2004 г. тимът прави пробив в турнира за купата на България, като отстранява с 1:0 Славия и после отпада от Левски в мач, който е посетен от 8000 зрители на стадион “Ивайло”.

Чавдар (Етрополе)

Най-големият успех в турнира за Купата на България през 2010 год., когато достига полуфиналите. Там стигат след победа над Банско с 1:0, победа над Рилски спортист в Самоков с 0:2, победа в Пловдив над Марица с 1:0 след продължения, на 1/4 финала отстраняват Славия като домакини с 4:2 след изпълнение на дузпи. На 1/2 финала отпадат от Берое в Етрополе с 1:0, като трябва да се отбележи, че това е най-посетеният мач в историята на Чавдар Етрополе - 5000 зрители идват на стадион "Чавдар".

Добруджа

Три пъти полуфиналист в турнира за Националната купа - 1946, 1947 и 1980.

Академик (София)

Финалист за Националната купа през 1951 г.

Нефтохимик

Финалист за Националната купа (2000), когато срещу Левски Ичко Лозев поряза Нафтата при гола на Станимир Димитров през първото полувреме. Иначе шейховете имат трето място (1987) и полуфинал (1995, 2006).

(Стадион "Червено знаме" в Долно езерово ще приеме битката срещу Спартак Варна)

Спартак (Варна)

През 1961 г. Спартак е финалист за националната купа. На четвъртфинала варненци отстраняват Левски с 1:0 като гост, а на полуфинала - Ботев (Пловдив) с 2:1 като домакин. Финалът в София обаче е загубен от ЦСКА с 0:3. През сезон 1982/1983 г. ЖСК-Спартак прави много успешна кампания и стига до финала за националната купа. На полуфинала варненци отстраняват Левски с 1:0 на неутрален терен в Казанлък. Финалът в Пловдив обаче е загубен от ЦСКА с 0:4. Въпреки това, ЖСК-Спартак получава право за участие в турнира за КНК, където достига до осминафинал. В първия кръг варненци отстраняват турския Мерсин след 0:0 като гост и победа с 1:0 във Варна. На осминафинала „соколите” се изправя срещу английския гранд Манчестър Юнайтед и се представя достойно. Във Варна спартаковци отстъпват минимално - 1:2, c гол на Румен Димов, а на стадион „Олд Трафорд” в Манчестър резултатът е 0:2.

Сливен

През 1990 г. Сливен постига най-големият успех в историята си, спечелвайки Купата на България. На финала в Габрово сливналии побеждават ЦСКА (София) с 2:0 с голове на Валери Вълков и Йордан Лечков. В турнира за КНК Сливен среща италианския гранд Ювентус и отпада след две поражения – 0:2 у дома и 1:6 в Торино.

Несебър

Четвъртфиналист в турнира за Купа на България - 2009 г.

Ботев (Пловдив)

2 пъти носител на Националната купа - 1962, 1981. 8 пъти финалист за Националната купа - 1947, 1956, 1963, 1964, 1984, 1991, 1993, 1995

Черноморец Поморие

Финалист за Купата на България през 2010, когато губи от Берое с 0:1 в последната минута.