3. Хазуров изравни Преслав по голове

Хазуров изравни Преслав по голове

Двамата са вкарали общо 50 попадения от началото на сезона

* Нападателят на ЦСКА Костадин Хазуров вкара два гола при успеха с 3:0 над Велбъжд в неделя. По този начин той се изравни по попадения във всички турнири през този сезон с Преслав Йорданов -по 25. Хазуров имат 20 точни удара в първенството и 5 за купата, докато неговият съотборник е с 16 гола за шампионата и 9 за купата. Двамата трудно ще подобрят постижението на Атанас Курдов за най-много голове за първенство в един сезон през новия век. Той вкара впечатляващите 46 гола за Ботев Пд в Югоизточната В група през сезон 2010/11 г. Тодор Колев пък се разписа 44 пъти за Спартак Плевен, и то в Б група през 2000/01 г. Хазуров и Преслав няма да могат да достигнат подобни коти, тъй като Янев ги редува на върха на атаката, докато Курдов и Колев бяха без конкуренция в отборите си.

* Костадин Хазуров и Преслав Йорданов са на път да станат най-резултатните футболисти на армейците в едно първенство през новия век. От 2000 г. най-много голове в един шампионат е вкарал Христо Янев - 22 в А група през 2004/05 г. Въпреки това голмайстор тогава стана Мартин Камбуров с 27 за Локо Пд. Вторият най-резултатен футболист на 31-крат-ните шампиони в един сезон през новия век пък е помощник-треньорът на Янев - Владимир Манчев. Той вдигна приза за голмайстор на А група през сезон 2001/02 г. с 21 попадения.

* Играч на ЦСКА не е бил гонен през настоящия сезон. Последният червен картон, който бе показан на футболист на армейците, бе точно преди 10 месеца - на 23 май 2015 г. Тогава черногорският таран Стефан Николич бе изгонен с два жълти картона при равенството 1:1 с Локо Сф в квартал "Надежда" от А група.

* ЦСКА вече има 29 поредни победи във всички турнири при 125:5 голова разлика. Серията на тима започна с 3:1 над Литекс в А група на 31 май. Само през настоящия сезон армейците са реализирали 122 попадения и са допуснали 4. Те се нуждаят от още 21 гола, за да подобрят рекорда на Ботев Пд през новия век от 142 реализирани в един сезон.

* Преслав Йорданов прекъсна серията си от 5 поредни мача, в които се разписва, след като не успя да вкара за 33 минути на терена срещу Велбъжд в Кюстендил.

* Борис Галчев и Костадин Хазуров продължават задочния спор за лидерството по системата „гол+пас" в първенството. Нападателят се изравни с Галчев, след като вкара 2 гола на Велбъжд. Двамата имат по 23 точки, като халфът е вкарал 11 попадения и има 12 асистенции, а Хазуров е с 20 гола и 3 асистенции.

* Николай Цветков-Демона вече е четвъртият най-резултатен футболист в шампионатните срещи на ЦСКА с 9 гола. Пред него са Хазуров с 20, Преслав Йорданов с 16 и Галчев с 11.

* Момчил Цветанов се изравни по асистенции за първенство с Николай Цветков - по 9. Чико обаче е по-ефективен - той е дал своите голови пасове само за 767
минути на терена, докато Демона е с 1147. Повече асистенции от тях има само Галчев - 12 за 1267 минути. Донякъде изненадващо, веднага след тези трима играчи в класацията е десният бек Кирил Динчев с 8 голови паса. Бранителят има общо 10 асистенции през този сезон (2 за купата).

* Армейците затвърдиха срещу Велбъжд тенденцията да вкарват повече след почивката. Те имат 48 гола през вторите 45 минути спрямо 42 през първите полувремена.

* Точно половината от попаденията си в първенството ЦСКА е вкарал с десния крак - 45 от 90 (без да се смятат трите служебни срещу Витоша Бистрица). С левия крак са отбелязани 27 гола, с глава - 17. Има и един автогол на Иван Танчев от Беласица.