1. Novsport
  2. Втора лига
  3. Млад талант на Берое: Трябва честност във футбола

Млад талант на Берое: Трябва честност във футбола

Александър Тончев е поредният юноша на "зелените", който гостува в предаването “Млади таланти” по радио Beroe Online. Вратарят на старшата възраст е роден на 6 февруари 1990 година в Стара Загора. Какво мисли възпитаникът на Борис Киров за своя пост, какви качества трябва да притежава един вратар в съвременния футбол, какво е мнението му за базата, съперниците на старшата възраст в зона Бургас, какво мисли за мъжкият състав на Берое, дублиращата група и т.н. ще разберете в специалното интервю което даде стражът за Beroe Online.

Млад талант на Берое: Трябва честност във футбола

Александър Тончев е поредният юноша на "зелените", който гостува в предаването “Млади таланти” по радио Beroe Online. Вратарят на старшата възраст е роден на 6 февруари 1990 година в Стара Загора. Какво мисли възпитаникът на Борис Киров за своя пост, какви качества трябва да притежава един вратар в съвременния футбол, какво е мнението му за базата, съперниците на старшата възраст в зона Бургас, какво мисли за мъжкият състав на Берое, дублиращата група и т.н. ще разберете в специалното интервю което даде стражът за Beroe Online.

- Представи се с няколко думи?
- Казвам се Александър Тончев. Играя в юношите старша възраст на Берое вече трета година. Треньор ми е Борис Киров. Очаквам да се класираме колкото се може по-напред, като най-добре да стигнем финал.
- Няколко думи за вратарският пост? Казват, че добрият вратар е половин отбор.
- Да, така е. Когато един вратар е стабилен наистина е половин отбор и всичките му съотборници са спокойни. Общо взето един отбор тръгва от вратаря – когато има добър вратар, целият отбор е спокоен.
- Същевременно това е най-неблагодарният пост във футбола и грешките на вратарите се помнят дълго време...
- Да, това е така. Когато един вратар прави добри мачове всички го харесват и обичат, а когато направи серия от грешки става най-омразният на феновете и може да се каже, че им пада малко в очите.
- За вратарите казват, че са малко луди в добрият смисъл на думата, пердета. Ти споделяш ли тази наложила се тенденция?
- Да. Даже е добре да си перде както се казва. Щом е вратар, то няма какъв друг да е.
- Няколко думи за това как комуникираш със защитата пред теб. От теб се очаква да нареждаш момчетата в отбрана, да им подсказваш...
- В модерният футбол това е много важно качество на вратаря, да може да комуникира добре със защитата, да ги насочва. В сегашният футбол това е най-важното за вратаря – заставането и комуникирането.
- Какво мислиш за третият вратар на Берое Николай Митев?
- Доста добро момче е. С него сме в добри взаимоотношения и се радвам за него. Надявам се да пробие в мъжкия футбол.
- Няколко думи за групата в която е Берое и как виждаш конкуренцията на останалите тимове?
- Участваме в зона Бургас с добри отбори като Нафтекс, Черноморец и Сливен. Общо взето ние и тези три отбора сме лидерите в групата. Останалите отбори са доста по-слаби. Надявам се да завършим най-малко втори, за да се класираме директно за елиминациите.
- Няколко думи за изминалите три кръга от подновяването на шампионата в първенството на юношите старша възраст?
- В първият кръг гостувахме на Сливен където завършихме 1:1. Съдийството в този мач беше много лошо, но успяхме да изравним в последната минута. Вторият двубой бе със състава на Ямбол, които доста отстъпваха от нас и заслужено ги победихме 5:0 в Стара Загора. След това завършихме 1:1 като гости на Нафтекс. Можехме да ги победим, но така се получи. Разменихме си по едно полувреме – през първото доминирахме ние, а през втората част те стояха по-добре на терена.
- Освен добър рефлекс какво друго качество трябва да притежава един вратар, за да бъде наистина на висота?
- Най-вече правилно пласиране и винаги да знае къде се намира под рамката на вратата. Комуникацията също е много важна, както и да играе добре с крака. Също така да може да играе и извън пеналта.
- Много твои колеги увисват при статичните положения. Ти успяваш ли да подобриш този елемент от играта си?
- Да, точно в България това е най-големият проблем за вратарите. Старая се да изчистя това в играта си, но времето ще покаже.
- Имаш ли идоли сред големите вратари от България и чужбина?
- В чужбина симпатизирах на Оливър Кан, но той вече се отказа от футбола. Сега ми харесва Икер Касияс. От България симпатизирам на Гошо Петков.
- В Берое има известна вратарска криза. Не знам твоето наблюдение дали е същото, но Пламен Петров и Даниел Белчев не са много убедителни…
- Да, това е така. Аз лично симпатизирам повече на Пламен Петров. Неговата игра ми допада повече, а и той е по млад от Белчев.
- Казват, че един вратар се изгражда като готов когато навърши 28 години. Какво е твоето мнение по този въпрос? Кога един вратар може да има самочувствие на такъв?
- Това е така. Един вратар колкото по-голям става натрупва повече опит и рутина. Но има вратари, които още на 20-21 годишна възраст играят на много високо професионално ниво.
- Един пример за такъв вратар?
- Примерно вратаря на ЦСКА (Москва) Акинфеев. Също така и Касияс.
- Наложило се е мнението, че за всеки гол основна вина носи вратаря. Споделяш ли го?
- Не. Няма как да го споделям, защото има много ситуации в които вратаря няма какво друго да направи. Но щом топката е във вратата и вратаря носи някаква вина. Той затова е на вратата да я пази.
- А дузпите? Имаш ли твоя тайна за улавяне на дузпи или разчиташ повече на шанса?
- Аз си имам своя логика. Предварително си избирам ъгъл, никога не гледам играча как се засилва и как застава. В повечето случаи това не ми изиграва лош шанс.
- Много от твоите колеги са и голмайстори. Такъв е Димитър Иванков, а в не далечното минало Чилаверт. Какво мислиш за това?
- Това, че е вратар е без значение. Не е казано, че като е вратар не може да изпълнява пряк свободни удари и дузпи. Аз също съм изпълнявал дузпи и съм вкарвал.
- Самият ти имаш ли попадение в шампионатен двубой?
- В официален мач не, но съм вкарвал в турнири. Имам три гола от четири изпълнени дузпи.
- При пряк свободните удари практиката е такава – единият ъгъл го пази вратаря, а другият стената. При такива положения до колко разчиташ на хората пред теб и до колко сам трябва да се подсигуриш?
- При такива положения най-важно е стената да не мърда, да я построиш правилно и най-важното да няма разделяне. Защото много честа практика е стената да се раздели и топката да премине през стената. В такива случай пак обвиняват вратаря, че той е виновен.
- Имаш наблюдение върху школата на Берое. Може ли да се твърди, че има израстване на възпитаниците на школата и може ли след време те да попаднат в мъжкият отбор?
- Както казах съм трета година в Берое. Особено тази година се наблюдава едно подобрение като база, екипировка, отношение на мъжкият състав към юношеската школа. Има много добри момчета. Кой ще попадне в мъжкият отбор го решават треньорите. Общо взето отбора се развива в правилна насока.
- Вярваш ли, че имате сили за медал и не се ли опасяваш, че може да има странични фактори като некоректно съдийство, които да ви попречат да постигнете целите си?
- Вярвам, че можем да постигнем успех в републиканското първенство през тази година. Особено срещу по-големите отбори съдийството доста често е фактор, но когато един отбор играе добре съдията трудно може да му попречи. Да се надяваме, че ще имаме късмет през този сезон и да постигнем нещо повече от миналата година.
- Сам спомена, че срещу Сливен е имало некоректно съдийство...
- Да. За Сливен това е редовна практика, срещу тях е нещо нормално и ние сме свикнали, но понякога съдиите просто прекаляват.
- Доста от отборите разчитат на вратари от чужбина. Какво е мнението ти по този въпрос?
- Така е. Вратарският пост е доста специфичен. При него се иска малко повече време. Когато един вратар дебютира с добър мач е по-спокоен, а когато не се справи толкова добре психиката му не е същата. Трябва повече изчакване от треньорите, за да може един вратар да се изгражда все повече и повече.
- В Берое винаги е имало добри вратари като се започне от Тодор Кръстев, Петко Олимпиев, Найденов – Палаврата... Няколко думи за момчетата които сте сега в школата, защото не е далеч момента в който на вас ще се разчита? Почти е сигурно, че Белчев няма да продължи кариерата си в Берое, рано или късно ще бъде отпратен. Готови ли сте вие да заемете своето място под рамката?
- Да. В школата има доста добри момчета. На който се гласува доверие и бъде качен в мъжкият отбор трябва да даде всичко от себе си, за да може да попадне за постоянно в първият състав и ако напред му се даде възможност трябва да я грабва и да показва най-доброто от себе си.
- Имате щастието в момента в щаба на Берое да е Ивко Ганчев – вратаря на шампионския отбор. До колко той ви е полезен със съвети и дава ли ви напътствия за развитието ви?
- Ивко Ганчев е бил голям вратар, а в момента е помощник треньор на мъжете. Неговите съвети са много полезни за един млад вратар, защото той е натрупал рутина, видял е много във футбола и каквото той каже със сигурност ще е плюс за един вратар.
- Защо вратарите трудно осъществяват трансфери в чужбина?
- Не знам, не мога да си обясня това нещо. Явно в България няма толкова добри вратари.
- Но в националният отбор единственият пост на който има реална конкуренция е вратарският?
- Наистина двамата вратари в националният отбор са на много добро ниво и всеки който попадне в титулярният състав може да е спокоен. Иванков и Петков са много добри вратари, което е много добре.
- Сам спомена, че за вратаря е много важно и добрата игра с крака. Очаква се от вас да бъдете и по технични, много често да изнасяте топката, понякога да финтирате противник. Готов ли си за новите предизвикателства които предлага футболната игра?
- В Европа се забелязва, че вратаря не е само вратар, той е и последен човек и при него е много важна играта с крака, защото той организира атаки, от него тръгва цялата игра. Ако един вратар играе добре с крака той по всяко време може да даде както голов пас, така и подаване за контраатака.
- Следиш ли мачовете на мъжкият отбор в Източната "Б" група и как оценяваш представянето им до момента?
- Да, гледам всеки мач на Берое когато имам възможност. Смятам, че Берое е с класа над всички останали отбори в Източната "Б" група и според мен отбора има заслужено място в "А" група и не трябва да влиза и да изпада, а да има по-трайно присъствие в майсторската група.
- Според теб през лятото ще бъде ли потърсен нов вратар или треньорското ръководство ще заложи на конкуриращите се в момента играчи?
- Според мен ако Берое влезе в "А" група със сигурност ще има нов вратар, който ще е по опитен и няма да е от по младите.
- Мнението ти за Беконо? Публиката на Берое много го обичаше, тук бе основна фигура, но в ЦСКА му е по трудно. Защо се получи така?
- Наистина когато беше в Берое беше лидер на отбора. Във времето в което бе тук изнасяше половината мачове на Берое, но явно в големите отбори напрежението е по-голямо и на това отдавам слабите мачове, които той направи.
- Имаш ли качество върху което смяташ, че трябва да поработиш за в бъдеще и такова което ти е основен коз?
- Разбира се, че има неща върху които трябва да работя, все пак съм на 19 години и това е напълно нормално. Трябва да съм малко по сериозен върху тренировъчният процес. Разчитам на доброто си пласиране и добрият рефлекс.
- Все по-близо си до мъжкият футбол. Очакваш ли да получиш шанс за изява в представителният отбор на Берое или първоначално ще бъдеш преотстъпен в някой от по-нискоразрядните тимове от региона?
- Надявам се да попадна в първият тим на Берое, но времето ще покаже. Ако бъда жив и здрав, и тренирам здраво се надявам. Ако нямах желание да играя в мъжкият отбор нямаше да тренирам.
- Защо избра вратарският пост – с течение на обстоятелствата или сам направи своя избор?
- Преди седем години когато започвах да играя футбол не бях вратар, но така се получи, че започнах. На една тренировка се наложи да застана на вратата и взе да ми харесва, и така с течение на обстоятелствата стана всичко.
- А преди да облечеш фланелката с №1 на какъв пост си се изявявал?
- Нямах точен пост, играл съм на всякъде. Това беше в рамките на 2-3 месеца да играя на тази позиция.
- Къде е по трудно – на вратата или на останалите постове?
- На вратата, защото напрежението е по-голямо. Все пак целият отбор разчита на теб, всяка твоя грешка се наказва. Докато полевият играч дори да обърка някоя топка зад него има още хора и разчита на някой друг да поправи грешката му.
- В същото време някой вратари много рядко получават шанс за изява ако в началото не са се преборили за титулярно място?
- Да, това е така. И затова младите вратари много трудно пробиват, защото вероятността да попаднат в титулярният състав е ако всички останали вратари са контузени.
- Какво е мнението ти за публиката на "зелено-белите" и изиграва ли тя ролята си на дванадесетият играч на отбора? Вярваш ли, че след завръщането на Берое в "А" група стадиона ще започне да се пълни?
- Миналата година когато отбора беше в "А" група се видя как целият град се обедини и независимо от трудните моменти подкрепяше отбора. Публиката на Берое е една от най-добрите в България и тя го показва на всеки мач. Сега има отлив на публика, но той е естествен поради причината, че Берое е в "Б" група. При завръщането на отбора в "А" група, нещо в което съм напълно сигурен пак ще се види, че публиката в Стара Загора е една от най-верните и най-много обича своя отбор.
- Много мачове при мъжете не се решават на терена?
- Целият труд на футболистите през седмицата се обезсмисля в такива мачове като ти кажат този мач трябва да го загубиш. Повечето мачове в България се получават точно по този начин. Лошо е, но такъв е българският футбол и затова не можем да стигнем нивото на европейските отбори.
- Не си оптимист, че първенството ще се изчисти от корупцията?
- Надявам се, но не знам точно какви фактори играят. Всеки знае, че има мачове които са нечисти. Да се надяваме за в бъдеще да са все по малко и ако може въобще да ги няма.
- Малко е рано, но къде би могъл да завърши Берое догодина в "А" група?
- Най-малко в средата на класирането, но това зависи от инвестициите и играчите които ще бъдат привлечени в отбора. Колкото повече се инвестира в един отбор толкова повече той подобрява класата си. С новото ръководство Берое има по-добро бъдеще и се надявам най-малко да заеме 8-9 място.
- Мнението ти за дублиращата група? Трябва ли тя да продължи да съществува или трябва да се търси нова форма за изява на младите футболисти?
- Дублираща група е много хубаво нещо, но в тези отбори играят много чужденци които не попадат в мъжкият отбор и малко се обезсмисля, защото много малко отбори разчитат изцяло на юношите си. Но трябва да я има. Ако няма дублираща група трябва да има някакво първенство за тези момчета които свършват със старшата възраст, защото много от тях след напускане на школата свършват с футбола, поради липса на място за развитие.
- Ако ти се наложи да играеш в "Б" или "В" група догодина би ли се съгласил на такъв вариант или задължително ще търсиш скок направо в групата на майсторите?
- При възможност ще гледам колкото си може да е по добър отбора, но по някога се тръгва от по долните дивизии. Нищо не се знае, може да тръгнеш от "Б" група, а след това да преминеш в "А" група. Ако имаш качества няма начин да не те забележат.
- Как ти действа победата и как загубата?
- Победата действа добре на настроението на игра на целият отбор, не само на конкретен футболист. Загубата действа зле защото губиш мотивация. Все пак зависи от кой загубиш, но всяка загуба е тежка. Колкото повече я преживяваш толкова повече си с отбора. Ако не ти пука от загубата не играеш за целият колектив.
- Минавайки през различните възрастови групи може ли да се каже, че с течение на годините се доближавате до майсторството на големите?
- Не може да се каже, че се доближаваш. Но колкото по-голям ставаш толкова повече се изграждаш на поста на който играеш и ставаш все по добър и по добър. Когато имаш условия за развитие съвсем нормално е с течение на годините да се развиваш.
- Пожелай нещо на финал на нашите слушатели, на твоите съотборници и на всички които живеят със "зелено-бялата" магия?
- Да подкрепят повече мъжкият състав на Берое и юношеските формации на тима дори в тежките моменти. На мъжете успешно завръщане догодина в "А" група, а на старшата възраст пожелавам финал.