2. Зимни спортове
  3. 0.1 секунди се оказаха достатъчни за победата на Емил Хегле Свендсен в преследването

Емил Хегле Свендсен спечели последното за сезона преследване на 12,5 км в руския Ханти Мансийск, етап от Световната купа по биатлон

Емил Хегле Свендсен спечели последното за сезона преследване на 12,5 км в руския Ханти Мансийск, последен етап от Световната купа по биатлон.

Минималната разлика от 0.1 секунди позволи на норвежеца да се изкачи на върха на почетната стълбица пред сънародника си Оле Ейнар Бьорндален, който вече си бе осигурил световната титла. Последното място на подиума остана за австриеца Кристоф Зуман, а след него застана германската надежда Мики Грайс.

Победата за 23-годишния Свендсен е пета за сезона и 11-а в кариерата му. След като проболедува около половината от състезателния сезон Свендсен успя да спечели спринтовете в Йостерсунд, Хохфилцен, Антхолц и преследването в Хохфилцен. Освен това той постигна още пет подиумни класирания.

Интересен факт около старта в мъжкото преследване стана нуждата от неговото повтаряне, след явен срив в електрониката отчитаща стартовите времена на състезателите.

Първите осем стартирали, включително и Бьорндален бяха принудени да се върнат на старта, след като Кристоф Зуман тръгна пред норвежеца, въпреки преднината заработена от световния шампион във вчерашния спринт.

1     Емил Хегле Свендсен NOR 0+0+1+1 2 33:03.3 0.0
2     Оле Ейнар Бьорндален NOR 1+0+0+1 2 33:03.4 +0.1
3     Кристоф Зуман AUT 0+0+2+0 2 33:27.1 +23.8
4     Михаел Грайс GER 1+2+0+0 3 33:47.3 +44.0
5     Бьорн Фери SWE 0+0+0+1 1 33:47.4 +44.1