2. Зимни спортове
  3. Българин по-бърз от легендата Бьорндален в Йостерсунд

Българин по-бърз от легендата Бьорндален в Йостерсунд

Световният шампион Емил Хегле Свендсен тръгна с победа в началото на новия сезон

Българският биатлонист Красимир Анев записа първи точки за Световната купа в началото на новия сезон. Анев завърши на 37-а позиция в индивидуалния старт на 20 км в Йостерсунд,  която го нареди пред норвежката легенда в спорта и настоящ носител на големия кристален глобус Оле Ейнар Бьорндален, който дори остана извън зоната на точките (43-о място).

Анев бе най-висококласиралият се представител на българския контингент за днешния старт с време от 57:06.8 мин, един пропуск в стрелбата и 4:23.1 мин. зад победителя Емил Хегле Свендсен. Михаил Клечеров също завърши близо до световния шампион Бьорндален с 46-ата си позиция. Клечеров допусна две грешки на огневия рубеж и завърши състезанието на 4:51.8 минути след победителя. Доброто му представяне на стрелбището го нареди на седмо място сред най-бързите стрелци. Владимир Илиев приключи на 86-о място с пет пропуска, Мартин Боданов сгреши три пъти в стрелбата и остана 99-и.

Норвежецът Емил Хегле Свендсен спечели състезанието с един пропуск и време от 52:43.7 мин. На второ място сензационно застана американецът Тим Бърк, който се лиши от шансовете си за победа след четвъртата стрелба, при която допусна един пропуск. Бърк остана на 35 секунди зад Свендсен. Норвежецът отпразнува по доста специален начин първата си победа за сезона. Свендсен размаза цяла торта в лицето на своя колега и добър приятел Халвард Ханефолд,  отпразнувал днес 40-я си рожден ден.

Трети завърши австриецът Кристоф Зуман, а четвъртото място поделиха Максим Чудов (Русия) и Фридрих Пинтер (Австрия), които завършиха с еднакви времена, но предимство бе отдадено на руснака заради по-малкото грешки в стрелбата. Соченият за фаворит Мики Грайс от Германия разочарова с девето място. Примерът  „последваха” и останалите му колеги, които не оправдаха високите очаквания към тях.

Следващият старт в Йостерсунд е женският спринт на 7,5 км в събота от 12:30 ч. българско време. Три часа по-късно мъжете излизат за 10-километровата дължина  в същата дисциплина.