2. Зимни спортове
  3. Биатлон: Престижно 11-о място за българските мъже в Пьонгчан, Норвегия не допусна изненади

Българската национална щафетна четворка на Михаил Клечеров, Владимир Илиев, Мартин Богданов и Красимир Анев изравниха върховото постижение за мъжкия ни биатлон отпреди 23 години.

Българите завършиха за време от 1:11:29.8 часа, при разлика от 3:25.7 минути зад победителите от Норвегия. Щафетата ни стреля безгрешно, което се оказа основен фактор за блестящото класиране. В осемте стрелкови упражнения нашите не допуснаха нито един пропуск, като се възползваха от само шест спомагателни изстрела. В този аспект Клечеров, Илиев, Богданов и Анев бяха по-добри от всички останали отбор на трасето с изключение на Франция, които използваха 4 допълнителни изстрела, а Украйна равен брой с тези на нашите момчета.

Победители станаха Емил Хегле Свендсен, Ларс Бергер, Халвар Ханеволд и Оле Ейнар Бьорндален с време от 1:08:04.1 часа с 12.6 секунди преди преследващите австрийци и на 32.7 секунди пред Германия.

Тимът на Австрия водеше допреди последната стрелба, но Кристоф Зуман се нуждаеше от два допълнителни изстрела, докато Бьорндален използва само един.

В началото на последната обиколка норвежецът бе на 2.9 секунди зад Зуман и веднага след това увеличи темпото. На едно от по-тежките изкачвания Бьорндален се отдалечи, с което реши и крайният изход от състезанието. Това бе един малък реванш за легендата в биатлона, който вчера бе победен по сходен начин от Зуман в масовия старт.