2. Зимни спортове
  3. Чехия надигра Русия и стана световен шампион по хокей

Чехия надигра Русия и стана световен шампион по хокей

Отборът грабна шеста световна титла в историята след драматична победа с 2:1 над отбор номер 1 в света

Чехия е новият световен шампион по хокей на лед.  В годината си с най-лош ранкинг в Международната асоциация IIHF (в момента отборът е номер 6 в света) тимът на Владимир Рузичка надигра устремилия се към титлата и номер 1 в света според статистиката отбор на Русия драматично с 2:1 и спечели шестaтa световна титла в историята си като самостоятелна държава (Чехословакия има още 6 такива отличия).

Двубоят започна много интересно и приключи много интересно. Още с началото на срещата чехите поведоха. При първата си атака Яромир Ягър открадна една топка и я подаде към Клепиш, който изведе своя отбор напред (на снимката).

В последните секунди на първата част Павел Дацюк изравни, но реферът отмени попадението, защото бе вкарано миг след сирената.

В 38-ата минута Чехия стовари втория си тежък удар. Рахунек отдясно подаде прострелно към Ролинек, който вкара попадението с кънка, но голът след консултация бе зачетен.

В последните минути на последната третина Русия натисна много сериозно съперника си. В оставащите накрая две минути отборът изкара и вратаря си за сметка на полеви играч. Чехите пък останаха с човек по-малко и разликата стана огромна. 36 секунди преди края Дацюк капитализира жестокия натиск и намали след асистенция на Ковалчук.

В последните секунди руснаците опитаха отчаяни действия, които да им помогнат да стигнат до равенство и да вкарат мача в продължения, но това не се случи.

Така Русия, макар че отстрани големия си съперник Канада в четвъртфиналите и си върна донякъде за загубата във Ванкувър, не успя да докара докрай успешната си до момента кампания и да завоюва златните медали.

Русия – Чехия 1:2 (0:1, 0:1, 1:0)
0:1 Клепиш -3 (Ягр) 0:20’
0:2 Ролинек - 4 (Рахунек) 38:13’
1:2 Дацюк - 6 (Ковалчук, Гончар) 59:24’