2. Зимни спортове
  3. Чехия ще спори за хокейното злато в Германия

Чехия ще спори за хокейното злато в Германия

Чехия надделя с дузпи над Швеция и се класира за финала на световното

Националният хокеен отбор на Чехия излезе победител от драматичния полуфинален двубой срещу Швеция и в неделя ще спори за златните медали на световното първенство по хокей. В редовното време мачът, играл се в Кьолн, завърши при резултат 2:2, а победоносната дузпа отбеляза Ян Марек.

Шведите поведоха в осмата минута на мача с попадение на Йохан Харю. Томаш Вокун на вратата на чехите не успя да отрази удар на Ерик Карлсон и изпусна шайбата от погледа си. За Харю остана единствено да се разпише за 1:0 при отворилото се пред него празно пространство.

От този момент нататък „Тре кронур” приложиха познатата си тактика и започнаха да „успиват” противника си. Въпреки това именно водачите в резултата бяха събудени грубо от летаргичната си игра в 17-ата минута слаб удар на Томаш Мойзис неочаквано премина през Йонас Густавсон и резултатът бе изравнен. Стабилната защита на Швеция допусна едва пет удара към вратата си, но те се оказаха достатъчни за възстановяване на равенството през първата третина.

След почивката окрилените от гола чешки национали бяха по-активни на леда и създадоха по-добрите голови възможности. Тимът на Швеция обаче реагира по-ефективно и отново поведе в резултата в 11-ата минута на втората третина, а голмайстор стана Андреас Енгквист. Лукаш Каспар и Яромир Ягър имаха няколко голови възможности, но стражът на шведите Густавсон отрази всичките им удари.

С това мачът бе сведен до крайно напрегнати последни две минути в третата част. 14 секунди преди последната сирена със свиреп слапшот Карел Рахунек прати шайбата неспасяемо покрай стика на Густавсон, с което прати мача в продължение. В него резултатът се запази, а при дузпите победното попадение отбеляза Ян Марек.

Другият полуфинал между настоящия шампион Русия и домакина Германия е от 19:00 ч. българско време.