2. Зимни спортове
  3. Чикаго Блекхоукс триумфира с "Купа Стенли", „ястребите” счупиха 49-годишен карък

Патрик Кейн направи Чикаго шампион с гол в продължението

Крилото на Чикаго Блекхоукс Патрик Кейн се разписа след четири минути и 10 секунди от продължението на мач номер 6 от финалния плейоф срещу Филаделфия Флайърс, с което донесе първи трофей на тима от града на ветровете за последните 49 години.

„Купа Стенли” е първото отличие в НХЛ, с което Чикаго триумфира след последната си титла през 1961. С това гостите в днешния мач счупиха най-продължителната действаща суха серия в Националната хокейна лига. След днешния триумф на Чикаго етикетът за отбора с най-продължителен период без трофей отива при Торонто Мейпъл Лийфс, които за последно ликуваха през 1967 г. Филаделфия пък не е вдигал най-ценното отличие в НХЛ от 1975 г. насам.
Решаващият гол на Кейн не бе зачетен като такъв в първите минути след попадението. Реферите на мача поставиха целия тим на Чикаго под огромно напрежение с прегледите си на видеозаписа от случката, при която шайбата отскочи от дясната греда и мина през краката на стража Майкъл Лейтън, за да спре в мрежата. Радостта на Блекхоукс се забави, но след като съдиите признаха гола 20-те хиляди фенове в „Вайковия Сентър” полудяха от радост заедно с любимците си на леда.

Скот Хартнел завърза равенството за Филаделфия при 3:3 с втория си гол в мача, 4 минути преди края на редовното време, а стражът на бъдещите шампиони Анти Ниеми се наложи да спасява още няколко опасни противникови удара.

Дъстин Бифулиен откри резултата в 16-ата минута на първата третина. Хартнел обаче реализира първия от двата си гола за вечерта 30 секунди преди сигнала за край на частта. Дясното крило на Фили Дани Бриер изведе домакините напред в осмата минута на втората част, но играчите на Чикаго се прегрупираха бързо и с попадения на Патрик Шарп и Андрю Лад постигнаха пълен обрат за 3:2 преди последната третина. В нея Хартнел се разписа за втори път и прати срещата в продължение.

Блекхоукс се оказаха под силен натиск в първите минути на продължението. Това принуди Анти Ниеми да реагира блестящо при поредица от опасни ситуации пред вратата си. След първоначалния стрес Блекхоукс се надигнаха и Мариан Хоса получи възможност да реши мача, но Лейтън се справи със застрашителния удар. Решаващият момент дойде, когато Кейн отбеляза попадението си за 4:3, с което прати титлата в Чикаго.

Плейоф Финал
Шести мач

Филаделфия - Чикаго - 3:4 след продължение (1:1, 1:2, 1:0, 0:1);

Попадения: Бифулиен 16:49 (0:1), Хартнел 19:33 (1:1), Бриер 28:00 (2:1), Шарп 29:58 (2:2), Лад - 37:43 (2:3), Хартнел 56:01 (3:3), Кейн 64:06 (3:4);

Краен резултат в серията: 2-4 (първи мач - 5:6, втори - 1:2, трети - 4:3 (след продължение), четвърти - 5:3, пети - 4:7);