2. Зимни спортове
  3. Канада и Русия излизат от 02:30 ч в супер сблъсъка от хокейния турнир на Олимпиадата

Двете страни държат рекорда по най-много спечелени медали

Два от предварително сочените фаворити за спечелване на турнира по хокей на лед, Канада и Русия, се изправят тази нощ в 02:30 часа, един срещу друг.

Тези две страни държат рекорда по най-много спечелени медали - по 12 . Все пак Русия е с 8 златни, 2  повече от Канада.

В досегашните срещи във Ванкувър, „кленовите листа" записаха 3 победи и една загуба. Най-убедителна бе тази срещу Норвегия с 8:0 на старта на Игрите. Поражението бе от САЩ  с 3:5. За да стигнат до четвъртфинала Канада трябваше да изиграе и плейофна среща срещу Германия, спечелена късно снощи с 8:2.

Руснаците са с мач по-малко, тъй като не се наложи да изиграват плейофен мач,а се класираха директно за тази фаза. Те имат 2 победи и една загуба от Словакия с 1:2.

Канада възлага големи надежди върху Сидни Кросби и вратаря Роберто Луонго, който имаше суха мрежа за цели 96 минути и 34 секунди, преди да бъде преодолян от германеца Марсел Гок. Домакините обаче се притеснени от факта, че нямат победа срещу Русия от 1960 година насам. Във всички срещи до момента канадците имат 1 победа и 9 загуби.

Евгени Набоков и Александър Овечкин са част от звездите на Русия, които се надяват да направят толкова силен мач тази нощ, колкото в предварителната група. Руснаците като самостоятелна държава не са печелили златен медал до момента, последният такъв беше през 1988 година от Съветския съюз. През 2002 година стигнаха до бронзов медал.

Водещ голмайстор за Русия във Ванкувър 2010 е Евгени Малкин с 3 гола. За Канада най-добри реализатори са Игинла Джаром с 5 попадения и Дани Хийтли с 4.