2. Зимни спортове
  3. Канада разби Русия в супер сблъсъка на Олимпийския турнир по хокей на лед

Канада разби Русия в супер сблъсъка на Олимпийския турнир по хокей на лед

"Кленовите листа" се наложиха със 7:3 над руснаците, чийто надежди за злато след разпадането на СССР отново угаснаха

Канадските хокеисти възстановиха господството си в Олимпийския турнир по хокей на лед, след като в ¼-финалите се наложиха със 7:3 (4:1, 3:2, 0:0) над Русия в супер дербито на надпреварата. Руснаците пък бяха принудени да изтърпят това болезнено поражение.

Лудите по хокея канадци се насладиха максимално на възстановения си тим, особено в града-домакин Ванкувър, където привържениците на "кленовите листа" викаха лудо на стадиона и по улиците.

На другия полюс бяха руснаците, които все още не са стигали златото от разпадането на Съветския съюз насам.

Канадците изиграха вихрено първата част. Райън Гецлаф взриви трибуните, когато откри резултата след само две минути. След това Дан Бойл и Рик Неш се разписаха в рамките на 46 секунди и пламенната атмосфера достигна връхната си точка.

Дмитри Калинин върна едно попадение, но Брендън Мороу отговори, давайки нова преднина от три гола на домакините.

Канадците запазиха своя устрем във втората третина с два бързи гола на Кори Пери и Шей Уебър – 6:1. Пери добави още една шайба, докато Максим Афиногенов и Сергей Гончар вкараха за руснаците, съкращавайки аванса на Канада.