2. Зимни спортове
  3. Канада спечели златото след уникална драма

Канада спечели златото след уникална драма

Кросби бе точен за 3:2 срещу САЩ и донесе осма титла за "кленовите листа"

XXI Зимните олимпийски игри във Ванкувър завършиха с изключителния финал на хокейния турнир при мъжете.

Битката между домакините от Канада и САЩ завърши с победа на „кленовите лица” с 3:2 (1:0, 1:1, 0:1, 1:0) след „златен гол” на звездата Сидни Кросби. 22-годишният нападател на шампиона в НХЛ Питсбърг Пингуинс донесе златото на своята страна със страхотен удар в продължението на двубоя.

Преди него Джонатан Тоувс и Кори Пери вкараха за Канада, а Райън Кеслър и Зак Паризе бяха точни за янките като вторият гол на САЩ падна 24,4 секунди преди края.

САЩ победи Канада 5:3 в предварителната група, но на финала „кленовите листа” успяха да се реваншират на милионните си фенове. Канада стана олимпийски шампион осми път в своята история. Отборът на САЩ пък завършва участието си във Ванкувър с една загуба в своя актив, но допусната във възможно най-лошия момент.

Домакините взеха аванс в резултата през първата третина, когато точен бе състезателят на Чикаго Блекхоукс Джонатан Тоус, който реализира първият гол в срещата 12 минути и 50 секунди след старта на мача. Двата тима си размениха едно попадение през втората третина, оставяйки драмата за края. Кори Пери удвои аванса на Канада в 7:13 мин., а Раян Кеслър отбеляза важно попадение за 1:2 в 12:44 минута. Истинската драма обаче се разви в третата последна третина. Три минути и 15 секунди преди края всичко можеше да бъде решено, когато Сидни Кросби излезе очи в очи с американския вратар, но не успя да го преодолее. 25 секунди преди края на мача, когато янките замениха вратаря си с полеви играч, Зак Парис вдигна на крака всички американци в залата, отбелязвайки за 2:2 и пращайки срещата в продълженията.

В герой за Канада се превърна Кросби, който се реваншира на съотборниците си за пропуска си в последните минути на редовното време. Седем минути и 40 секунди след началото на допълнителното време, Кросби прониза Раян Милър и записа името си в историята.

Победа и злато за домакините от Канада с 3:2.

САЩ - КАНАДА 2:3 (0:1, 1:1, 1:0, 0:1)

(0:1) Джонатън Тоувс 12:50
(0:2) Кори Пери 7:13
(1:2) Раян Кеслър 12:44
(2:2) Зак Парис 19:35
(2:3) Сидни Кросби 7:40