2. Зимни спортове
  3. Канада vs САЩ за финал на Олимпиадата

Канада vs САЩ за финал на Олимпиадата

Канадският национален отбор по хокей се класира за финала на хокейния турнир от програмата на Зимните олимпийски игри във Ванкувър

Канадският национален отбор по хокей се класира за финала на хокейния турнир от програмата на Зимните олимпийски игри във Ванкувър. „Кленовите листа” трепериха до последните минути на полуфиналния си двубой срещу Словакия. В крайна сметка домакините успяха да победят с 3:2 и с това уредиха реванш срещу южните си съседи. В мач от предварителната група „янките” надиграха Канада с 5:3 и това ще послужи за нажежената атмосфера в неделя на леда в „Канада Хокей Плейс”.

САЩ се класира за последния мач след опустошителна победа с 6:1 над Финландия. Всичките си попадения американците вкараха през първата третина, с което направиха остатъка от мача протоколен.
Финалът ще бъде и повторен сблъсък между двете страни, тъй като в четвъртък женският тим на домакините сломи САЩ с 2:0.
Патрик Морлоу и Бренден Мороу вкараха по един гол в първата част. Райън Гецлаф добави трети във втората третина, но проблеми в отбраната доведоха до две попадения от страна на Словакия. Колебливостта в защитата на този етап прави Канада аутсайдер в мача. Това заяви звездата на тима Сидни Кросби: „Това ще е най-голямото ни предизвикателство”, добави той.

С голове на Любомир Вишновски и Михал Ханджус в последната част Словакия се доближи до изравняване  и това накара феновете в „Канада Хокей Плейс” да тръпнат в уплаха през последните минути на мача.
Словакия постигна завидни резултати по време на участието си в турнира. Освен че победиха един от фаворитите Русия словаците изхвърлиха от надпреварата настоящият шампион Швеция на четвъртфиналите. „Сините” направиха всичко възможно да вкарат мача в продължение. В последните минути тимът замени вратаря си за нападател и се впусна в търсене на гол. Павол Демитра се оказа най-близо, но Роберто Луонго предотврати изравнително попадение след удар от непосредствена близост.

С хокейния финал ще бъде отбелязан и зенитът на Зимните олимпийски игри. Двубоят ще започне в 20:15 ч. на 28 февруари, а пет часа по-късно ще се състои и церемонията по закриването на Игрите.