2. Зимни спортове
  3. Кавагучи и Смирнов спечелиха европейската титла при танцовите двойки

Кавагучи и Смирнов спечелиха европейската титла при танцовите двойки

Руските фигуристи Юко Кавагучи и Александър Смирнов за първи път станаха европейски шампиони при спортните двойки. Това стана на провеждащото се в естонската столица Талин Европейско първенство по фигурно пързаляне. Те изпревариха след кратката и волната програма с повече от точка и половина Альона Савченко и Робин Шолкови (Германия).

До този момент най-доброто им постижение бяха сребърните медали от Евро'2009, както и бронзовите отличия от Световното първенство през 2009-а година и от Европейското от 2008-а. Отделно от това, Кавагучи и Смирнов в последните три години неизменно бяха шампиони на Русия.

Двойката, която се подготвя под ръководството на легендарната треньорка Тамара Москвина, събра 139,23 точки. Трикратните Европейски шампиони и актуални първенци в света Савченко и Шолкови не успяха да се предпазят от грешки във волната си програма и се наредиха на 2-а позиция със 137,60 точки, а трети останаха Мария Мухортова и Максим Транков (Русия) със 128,49 точки.

За руското фигурно пързаляне титлата на Кавагути и Смирнов е 40-а в спортните двойки на Европейски първенства. Последната такава беше спечелена през 2006-а година от Татяна Тотмянина и Максим Маринин.

Победителите започнаха малко сковано и съвсем в началото на съчетанието се отказаха от изпълнението на троен ту-лууп, но след това демонстрираха фантастичен синхрон и психическа издръжлиност, което се оказа и решаващо за първото място. Александър Смирнов призна на пресконференцията след това, че е бил развълнуван, но силната подкрепа на публиката към всички състезатели им помогнала да бъдат по-стабилни.