2. Зимни спортове
  3. Китайци спечелиха кратката програма

Китайци спечелиха кратката програма

Олимпийските сребърни медалисти Цин Пан и Цзян Тун направиха безгрешен и елегантен танц, с който спечелиха първо място в кратката програма при спортните двойки на световното първенство по фигурно пързаляне в Торино.

Те се класираха за волната програма с личен рекорд за сезона от 75.28 точки, докато на 23-а позиция завърши българската двойка Нина Иванова и Филип Залевски, които с 36.84 точки отпадат от турнира, след като не успяха да се наредят в топ 16.

Китайската спортна двойка повтори танца си от олимпийските игри във Ванкувър под музикалния съпровод на "Ловци на бисери" - опера в три такта на френския композитор Жорж Бизе.

С това изпълнение Пан и Тун оставиха на второ място световните шампиони от 2006-а година Юко Кавагучи и Александър Смирнов, след като руската двойка записа резултат от 73.12 точки. Трето място с 69.52 точки зае германската спортна двойка Альона Савченко и
Робин Шолкови, които са двукратни световни шампиони и победители от последния шампионат.

Пан и Тун показаха солидно изпълнение със страхотен троен тулуп, тройно завъртане и рядко срещана комбинация от четвърто ниво на стъпки по леда, което им извоюва три точки повече от резултата на олимпиадата във Ванкувър:

"Радваме се, че успяхме да постигнем най-добър личен резултат за сезона. Пързаляхме се много добре. На олимпийските игри бяхме малко изнервени, но днес чувствахме увереност в силите ни. Всички елементи ни се получиха малко по-добре. Надяваме се във волната програма да сме още по-силни", каза Тун.